Jan 292011
 
Çin, elektrikli bisikletlerin başkenti -Bloombeg news

Çin, elektrikli bisikletlerin başkenti

Elektrikli bisikletler en çok üretildiği ülkelerde kullanılmaktadır. Yani Çin ve Japonya. Çin 2008 yılından itibaren kademeli olarak şehir içi ulaşımında motosikleti yasaklayınca yaklaşık 140 milyon kişi elektrikli bisikletlere yöneldi. Bu kararın arkasında Çin’ li yetkililerin artan hava kirliliğini ve salınan karbondioksit oranını azaltma kararlılığı vardı. Geçtiğimiz sene 24 milyon e-bisiklet üreten ülke bunun yaklaşık 1 milyonunu ihraç etti. Bu rakamın artacağı tahmin edilmektedir. Kendi iç pazarını doyuran fabrikaların yurtdışı satışları ile yollarına devam edeceklerine şimdiden kesin gözü ile bakılıyor. Bunun en net örneği her sene sonbahar başında Almanya’ da gerçekleşen Eurobike fuarı. Fuar 2010 yılı için kapılarını açtığında katılımcı firmaların büyük bir kısmının e-bisikleti modelleri ile yer aldıkları görüldü. Avrupa genelinde bisikletin hayatın bir parçası olması ve elektrikli ulaşım araçlarının geleceğin modelleri olarak görülmesi de satış grafiklerinin artmasında bir diğer etken.

Dünya genelindeki ebisiklet satış grafiği

Dünya genelindeki ebisiklet satış grafiği

Sadece Hollanda’ da 2005 yılında 32 bin, 2006 yılında 55 bin, ve 2007 yılında tüm Avrupa’ da satılan 250 bin elektrikli bisikletin yüz bin adeti satılmıştır. Şu an ülkede 600 bin civarında elektrikli bisiklet olduğu tahmin edilmekte. İtalya hükümeti 2009 yılından beri bisiklet ya da elektrikli bisiklet alanları teşvik edebilmek için düzenlediği vergilerle, direkt ve dolaylı olarak %30 indirim sağlamış durumda. Elektrikli bisiklet endüstrisi için çeşitli raporlar hazırlayan EBWR adlı kuruluş 2010 yılı içerisinde Avrupa genelinde 1 milyona yakın e-bisikletin satılmış olacağını hesapladı.

Firmalar, Avrupa ülkelerindeki yaş ortalamasının giderek artması ile elektrikli bisikleti kullanıcılarının da artacağını düşünmekte. Çünkü elektrikli bisiklet kullanımı ile hem fiziksel aktivitenin devamlılığının sağlanması, hem de zorlanıldığında elektrik motorundan destek alınarak yola devam edebilmenin rahatlığı bir arada sunulmaktadır.

Kaynakçalar: Ntvmsnbc, Ebwr, Gfk

 Leave a Reply

(gerekli)

(gerekli)