Jan 292011
 
Yikebike

Yikebike

Yikebike ilk görüşte aslında insanı biraz şaşkına çeviren bir elektrikli bisiklet. Zaten Time dergisinin 2009 yılının en iyi 50 icası arasında gösterdiği bir ürün. Tasarımı bisiklet tarihini hatırlatırcasına 150 yıl öncesinin çizgilerinden esinlenilmiş olmasına rağmen son derece modern. Öndeki 20” çapındaki tekerlek aynı zamanda janta hareket gücünü veren 1000 wattlık motoru da içerisinde saklayan ana parçası bisikletin ve zaten hepi topu neredeyse bundan ibaret. Çünkü arkadaki 8”lik tekerlek ve sele kısmı katlandığında neredeyse ortalıkta bir şey kalmıyor. Üretim sırasında işlenmesi metalle kıyaslandığında birçok açıdan daha kolay olan karbon fiber kullanıldığı için hafiflik konusunda da üstüne yok bu modelin. Toplam ağırlığı inanması zor ama neredeyse 10 kilogram.

Time dergisi 23 Kasım 2009

Time dergisi 23 Kasım 2009

Bu elektrikli bisikletin kullandığı LiFePO4 akü ise bir çeşit Lityum pil olmakla beraber lityum pillerin üst sınıfları arasında sayılabilecek bir tipi. 40 dakikalık şarj ile 10 kilometre gidebiliyorsunuz, mesafe olarak kısa görünse de şarj süresi açısından bakıldığında iyi bir karar. Varsayın ki aldınız bir tane, sabah kalktınız ve bir anda şarj etmeyi unuttuğunuzu hatırladınız, sorun yok çünkü siz kahvaltınızı yapıp kapı önünde hazır olacağınız zamana kadar şarj edebilirsiniz Yikebike’ ınızı. 23 km/saat hızla gidebilen Yikebike, frenlemesini motor üzerinden yapıyor. Yani bu elektrikli bisiklette fren için ek bir donanım yok. Kullanıcı ağırlığı olarak 100 kilograma kadar bir sorun yok, ama boy için sınırlandırmalar var çünkü tekerleğin yanındaki ayak koyma yerlerinin ayarı ortalama boylar için tasarlanmış. Eğer 162 cm’ den kısa veya 193 cm’ den uzun iseniz Yikebike sizin oturuş ergonominize uygun olmayabilir, ama firma kısa süre içerisinde kısa boylular için bir model üreteceğini duyurmuş durumda.

Yikebike kullanıcısı

Yikebike kullanıcısı

Sinyalizasyon konusunda da oldukça başarılı bir model Yikebike. Gidonun selenizin arkasından geçen kısmına yerleştirilmiş olan parlak ledler bu iş için birebir. Dönüşlerde ise gidonda bulunan düğmeler sayesinde dönüş sinyalinizi verebilirsiniz. Ön farlar ise elcik kısmının içine yerleştirilmiş durumda

İş yerinize, evinize ya da birileri ile buluşacağınız mekana geldiğinizde ise nereye kilitlesem, nereye park etsem derdi yok. Katlama süresi yaklaşık 20 saniye olan Yikebike katlandığında hacim ve ağırlık olarak bir sorun yaratmayacağına göre isterseniz masanızın yanı başına koyun kimse bir şey demeyecektir.

Yikebike’ a ait diğer fotoğraflar ve video:

Yikebike' ın katlanmış hali

Yikebike' ın katlanmış hali

Yikebike ön görünüşü

Yikebike ön görünüşü

Yikebike sinyal lambaları

Yikebike sinyal lambaları

Yikebike şehirde ilginin odağı

Yikebike şehirde ilginin odağı

Yikebike' ın metro macerası

Yikebike' ın metro macerası

  2 Responses to “YikeBike”

  1. Bu bisikletin fiyatı ne kadar acaba?

    • Üretici firmanın sitesinde belirtilen fiyat 3600$. Yükte hafif, pahada ağır bir ürün.

 Leave a Reply

(gerekli)

(gerekli)