Dec 112011
 
Toyota ve Yamaha elektrikli bisiklet üretmek için bir araya geldi

Toyota ve Yamaha elektrikli bisiklet üretmek için bir araya geldi

İki Japon devi olan Toyota ve Yamaha, elektrikli araç üretimi için ortak çalışma yürüteceklerini önceden duyurmuşlardı. Bu beraberliğin ilk ürünleri ise 2011 yılının son günlerinde gerçekleştirilen Tokyo Motor Show’ da meyvelerini vermiş durumda. İki adet elektrikli araç ile fuardaki yerini alan ikili ilerisi içinde umut vaat ediyor. Bu arada unutulmasın ki bu tür beraberlikler uzun vade doğacak farklı standartlaşmalarında önüne geçecektir. Yani her firma kendine ait bir istasyon yapmaktansa oraklaşa sistemler kullanacak demek bu. Firmalar açısından düşünüldüğünde de bu durum araştırma geliştirme maliyetlerini düşürecektir ve bu durumda uzun vadede kullanıcı fiyatlarının aşağıya çekilebilmesi demek.

Bu araçların her ikisi de sahip oldukları wi-fi bilgi sistemi sayesinde yakınınızdaki dolum istasyonlarının yerini size sürekli olarak göstererek yolunuza güvenli bir biçimde devam etmenizi sağlıyor. Bu sistem için bir akıllı telefona sahip olmanız ve gerekli programı yüklemeniz gerekecek tabii.

Toyota ve Yamaha' nın ortaklaşa ürettikleri PAS WITH model katlabilir elektrikli bisikletleri

Toyota ve Yamaha işbirliğinin güzel bir örneği "PAS WITH"

Katlanabilir elektrikli bisiklet modeli olan PAS WITH aslen Yamah’ nın ,PAS serisi elektrikl ibisikletlerinin bir nevi devamı denebilir. Bu bisikletlerin ana özelliği gelişmiş teknolojiye sahip bir pedal asistanına sahip olmaları, yani yorulduğunuzu anladığında ya da pedala daha fazla güç uygulayamadığınızı fark ettiğinde yardımcı olmak için devreye giriyor. Tasarım olarak gerçekten çok hoş çizgilere sahip PAS WITH. Gövdesi tamamen karbon ve çeşitli plastik alaşım malzemelerden oluşturulan kalıplanmış parçalardan oluşturulmuş olan bu elektrikli bisiklete gerçekten hayran olduk. Portatif olan akü sayesinde şarj sorunu diye bir şey kalmıyor ortada. Ayrıca gerçekten yenilikçi tasarımlara sahip olan ön ve arka maşa da oldukça iddialı duruyor. Bu araç ile yoğun trafik sorunu olan şehirlerde müthiş bir çözüme sahip olmuş durumdasınız. Henüz teknik detayları belirtilmemiş olan bu elektrikli bisiklet için yüksek hız beklemesin yinede kimse. Sonuçta şehir içi ulaşım aracı olarak tasarlanmış durumda. Ama yüksek performanslı ve uzun ömürlü akü setine sahip olma olasılığı oldukça yüksek.

Yamaha ve toyota! nın bir başka elektrikli bisiklet modeli

EC Miu bu birlikteliğin bir başka güzel sonucu

Diğer model olan EC-Miu ise üç tekerlekli bir elektrikli bisiklet. Bu model daha çok scooter tarzı düşünüldüğünden pedalları yok. Ön maşa çok hoş bir biçimde hem gidon hem de aydınlatma paneli olacak şekilde tek parça olarak tasarlanmış. Yine kardeş modeli olan Pas with gibi kompozit malzemelerden oluşturulmuş. Böyle bir elektrikli bisiklet şehir içinde gerçekten işinizi kolaylaştıracak gibi görünüyor ama bu araçtan gözünü alamayacak olan diğer sürücüler için biraz tehlikeli olabilir. Nitekim bu kadar sıra dışı tasarım illaki dikkat çekecektir. Teknik özellikler hakkında yine bir bilgi verilmemeiş durumda yine ama bu birliktelikten iddialı modeller bekliyoruz biz www.e-bisiklet-dunyasi.com olarak.

Halen prototip olarak üretilen modeller tahminen 2012 yılı içerisinde seri üretime girecek. Üretimin daha çok Yamaha tarafından gerçekleştirilmesi bekleniyor, çünkü aynı seri ismine sahip araçları zaten üretmekte. Umarız bu elektrikli bisikletleri Türkiye’ de de görme ve deneme fırsatımız olur.

Toyota Motor Show’ da çekilen birkaç fotoğraf daha:

EC-Miu gerçekten sıradışı bir tasarım

Futurist çizgilere sahip olan EC-Miu

Çok şık bir elektrikli bisiklet PAS WITH

PAS WITH gerçekten muhteşem bir tasarıma sahip.

Geleceğin habercisi

EC-Miu gerçekten de elektrikli bisikletlerin geleceğini anlatıyor.

  2 Responses to “Yamaha ve Toyota işbirliğinin meyveleri…”

  1. EC MİU 3TEKERLİ BİSİKLET ALMAK İSTİYORUM .BU KONUDA BİLGİ İSTİYORUM

  2. bu 3 tekerlekliyi nerden alabilirim

 Leave a Reply

(gerekli)

(gerekli)