Apr 102012
 
T2o elektrikli bisiklet, ya da scooter

T2o, sadece gerekli olan yerlerde metal parçalar eklenerek tasarlanmış olan bir elektrikli bisiklet.

Çevresel etkilerinin az olması nedeni ile elektrikli araçların ve dolayısıyla elektrikli bisikletlerin giderek popüler olması normal. Bu gelişmeleri yakından takip eden Fransız tasarım firması Frisch + Durisotti gibi tasarım firmaları da artık bu konulara el atmış durumda. Sadece hızlı ve gösterişli olmanın dışında pratik ve kullanışlı olması için düşünülen birçok fikri artık elektrikli bisikletler üzerinde deniyorlar. Bu farklı fikirlerin bir tanesinin ürünü olarak ortaya çıkan bu bambu elektrikli bisiklet te bu konudaki çok güzel örneklerden bir tanesi. Antoine Fritsch ve Vivien Durisotti birlikte çalışmakta olan iki tasarımcı ve daha önce tasarlayıp gerçekleştirdikleri bambu bisiklet ve tribike dan sonra elektrikli bisiklet ile elektrikli scooter arası bir ürünü ortaya çıkarmışlar. Atölyeden çıkan ilk prototipten sonra geliştirilen ürün bir kaç yenileme ile son denilebilecek halini almış.

T2o nun imalat aşaması, bambu kadro

T2o' nun bambudan imal edilen iskeleti inşaat aşamasında.

Aslen, T2O tam olarak bir elektrikli bisiklet değil ama kısa mesafeli alanlarda ulaşım sorununuzu yok edebilecek tamamen doğal malzemelerden üretilmiş müthiş bir elektrikli taşıt. Büyük bir çoğunluğu bambudan imal edilen T2O için çelik ve alüminyum parçalarda kullanılmış. Çelik parçaların kullanıldığı yerler hareketli parçaların aşınmaya müsait olan birleşim parçaları. Tasarım olarak gerçekten üzerinde çok ince düşünülmüş gerçekten temiz proje. Ayağınızın altında kalan ufacık bagaj ufak tefek şeyleri ortadan yok etmenize yardımcı olabiliecek olsa da, asıl amacı lityum akü setini barındırması ve bu kapak elektrikli bisiskletin en büyük metal parçası diyelim. T2O’ yu kullanırken oturmak yerine yaslandığınız selesi de gerçekten ilginç bir tasarım. Bu tür farklı yaklaşımlar deneysel olmanın yanında aslen elektrikli bisiklet tasarımcıları açısından dikkat ile incelenmesi ve irdelenmesi gereken detaylar. Henüz yeni yeni adımlar atmaya başlamış olan elektrikli araç endüstrisi bizce bu tür yaklaşımlardan bir sentez oluşturarak kendi yolunu bulacak. T2O ile yola çıkarken normal scooterlar gibi ilk hareketi siz kendinizi iterek verdikten sonra elektrikli motorunuz devreye giriyor. Bu ufak tefek aracın 25 kilometre hıza ulaşabildiğini ve yaklaşık 40 kilometrelik bir seyir mesafesi bulunduğunu da hemen belirtelim. T2O’ yu yavaşlatmak ve durdurmak için disk frenler tercih edilmiş durumda. Bu kadar minimalist tasarımın tek eksi noktası alışveriş sonrasında elinizdeki torbaların sizi engellememesi için bir çanta taşımanızı gerektirmesi olabilir.

T2O yakın plan

T2O lityum akülerini bu kapağın altında saklıyor.

T2O’ nun tamamen bambudan imal edilmiş olmasının birkaç gerekçesinden ayrıca bahsetmekte fayda var. Bu tasarım tekniği ile hem plastik malzemelerden uzaklaşılmış, hem elektrikli bisiklete doğal bir hava katılmış, hem de bambu gövdenin kendi karakteristiği gereği, sürüşünüz sırasında oluşan sarsıntı ve şokları gövdenin kendisinin absorbe etmesi sağlanmış. Bu sayede de amortisör gibi önemli bir parçayı devre dışı bırakabilmiş tasarımcılar. Bunların hepsini düşününce T2O’ nun gerçekten akıllıca düşünülmüş birçok ufak parçadan oluşan bir bütün olduğunu görebilirsiniz.

Seri üretim gibi bir amaç şimdilik güdülmediği için T2O net bir fiyata sahip değil doğal olarak. Biz şimdilik konsept tasarım olarak kalacak gibi görünen T2O’ nun iki tasarımcısını da canı gönülden kutlamak istiyoruz. Umarız birgün ülkemizden de bu konuya ilgi duyan tasarımcılar ortaya çıkar.

Bu güzelim elektrikli bisiklete ait diğer fotoğraflarımız:

T2O' nun gerçek hayattan bir karesi

T2O günlük hayatınızı kolaylaştırabilecek bir ürün demiştik.

Arka tekerleği tutan metal aksam.

Bu elektrikli bisikletin sadece hareketli noktalarının metal parçalar içerdiğinden bahsetmiştik, işte görsel açıklaması.

T2O nun imalat detayı

İmalat aşamasında olan bambu gövdenin şekillendirilmiş hali.

T2O elektrikli bisiklet

Bütün aşamaları geçmiş olan bu T2O yola çıkmaya hazır.

 

 Leave a Reply

(gerekli)

(gerekli)