Dec 042012
 
specialized turbo

2012 yılı içerisinde görücüye çıkmış olan Specialized Turbo.

Bizi, hiçbir şey bir bisiklet firmasının elinden çıkmış olan elektrikli bisiklet kadar sevindirmiyor gerçekten. Gerçektende bu işin sadeliğini ve kullanım amacını en iyi bilen ve uygulayı da becerebilen firmalar genelde onlar oluyorlar. Specialized, üç yıllık bir uğraş sonunda, 2012 yılında piyasaya sürdüğü elektrikli bisikleti olan “Turbo” ile gerçekten dikkatleri üzerine çekebilecek bir marka. Zaten bisikletleri ile her sene bisiklet severlerin yüreğini hoplatmaya alışkın olan firma bu sefer elektrikli bisiklet severleri düşünmüş

Specialized turbo

Specialized Turbo gerçekten muhteşem bir araç.

Firmanın bu yeni atılımına öncelikle tasarım açısından bakalım biraz. Turbo’ ya uzaktan bakıldığında konvansiyonel bisikletlerden ayırt etmek pek de kolay olmadığından bütünü oluşturan detaylarını inceleyebilmek için iyice yaklaşmak şart. Genelde elektrikli bisikletlerde göze ilk olarak çarpan parça olan akü seti bu modelde, neredeyse görülmeyecek bir forma bürünmüş durumda. Alt kadro tüpü içerisine demonte edilebilir şekilde yerleştirilmiş olan lityum aküsü gerçekten bir tasarım harikası ve bisikletin ana aç-kapa butonu bu akü üzerinde yer alıyor. İstendiğinde ayrı olarak, ya da kadronun hemen yanında bulunan adaptör girişi ile bisiklet üzerinde iken şarj etmeniz mümkün. Bu lityum akünün üzerinde ayrıca ne kadar gücünüzün kaldığını gösteren bir led dizisi mevcut. Specialized elektrikli bisikleti için sabit bir alüminyum maşa tasarlamış ve bu sayede Turbo’ yu bir nebze daha hafifletebilmişler. Sürüş konforunu 36 telli bir jant seti ile arttırma yoluna gitmiş olan firmanın tekerlek seçimi de 700 cc lik tekerleklerden yana olmuş. Elektrikli bisikletlerin olmazsa olması olan elektrik aksamının neredeyse tamamı kadro içerisinden taşınmış ve bu durum Turbo’ ya ayrı bir şıklık vermiş. Firmanın kendi deyimi ile söyleyecek olursak minimalizmi bir elektrikli bisiklet ile birleştirmiş durumdalar.

turbo hub motoru

Specialized Turbo’ yu anlamak için detaylardan başlamak gerekiyor.

Peki, bu kadar minimalist bir mantıkla tasarımlanan bu elektrikli bisikletin performansından şüphe edecek gibi mi oldunuz? O zaman hemen teknik detaylarını beraber incelemeye başlayalım. Elektrikli bisikletler için en önemli parametrelerden biri olan motor, torku arttırılmış olan ve montaj-demontaj sırasında kolaylık sağlayacak ufak tasarım detaylarına sahip 250 Wattlık bir hub motor. Kulağa pek de ahım şahım bir güç gibi görünmese de tasarımında yapılan değişiklikler ile bu elektrikli bisikleti 45 kilometre saat hıza ulaştırabiliyor. Ama zaten firma Turbo’ nun sadece motoru ile değil tüm detaylarının bir arada uyum içinde olabilmesi ile övünüyor. Her fren yapıldığı an devreye giren rejeneratif fren sistemi bu yüksek hızlara ulaştıktan sonra hızınızı azaltmaya başladığınızda ya da durmak istediğinizde akünüze enerji depolamaya başlıyor. Bu gibi hızlar için en verimli frenleme sistemi olan disk frenlerde yine bisiklet sektörünün bilindik bir firması olan Magura tarafından üretilmiş carbon alaşımlı bir model. Toplam 342 Watt güce sahip olan akü seti iki saat içerisinde tamamen şarj olabilme özelliğine sahip.

Specialized turbo detay fotoğrafı

Turbo’ nun ANT teknolojisini destekleyen yol bilgisayarı

ANT+ teknolojisini desteklemesi ve bu sayede Turbo’ ya bu özelliği taşıyan her türlü aksesuarı kabloya ihtiyaç duymadan bağlayabilmeniz de bir başka güzel teknolojik özelliklerinden biri. Zaten bu elektrikli bisiklet ile beraber gelen ve kimi istatistikleri de bünyesinde değerlendirebilen yol bilgisayarı da bu teknoloji ile çalışıyor. Bu arada, Turbo’ nun ön ve arka aydınlatma ışıkları da power led sisteme sahip ve bisikletle tümleşik olarak geliyorlar. Sram marka aktarıcı, aynakol ve kontrol ünitesine sahip olan Turbo, 1×10 vitese sahip. Kadro dışındaki tüm elektrik aksamı su geçirmez halde tasarlanmış durumda ve bu özelliklerin hepsi sadece 21.5 kilogram ağırlık içerisinde.

turbonun stüdyo macerası

Specialized Turbo’ nun stüdyo çekimleri.

Yaklaşık 5500 euro fiyatı olması beklenen Specialized Turbo’ nun ilk tanıtımları Avrupa’ da yıl içerisinde başladı. Yani niyeti olanlar varsa şimdiden sıraya girebilir çünkü tahminimizce, kısa bir süre sonra Türkiye dağıtımcısı tarafından da birkaç örnek getirilecektir. Elektrikli bisiklet kullanmak isteyen bisiklet sevdalılarının gerçekten ilgisini çekecek bir ürün. Bu tür tasarımların bizde de kimi firmalar tarafından yapılmasını bekliyor ve Specialized’ nın bu elektrikli bisiklet ile gerçekten takdire şayan bir iş yaptığını tekrar söyleyerek bitiriyoruz tanıtım yazımızı.

Ve işte Turbo’ ya ait video vediğer fotoğraflar :

Specialized in akü ünitesi

Specialized Turbo’ yu gerçekten özenerek yaratmış ve her türlü detayı düşünmüş.

Specialized turbo vites ve motor kontrol üniteleri

Turbo’ nun kontrolü işte bu kadar kolay.

elektrikli bisikletin arkadan görünümü

Specialized Turbo’ ya uzaktan bakıldığında normal bir bisiklete göre hiçbir farkı yok.

  2 Responses to “Specialized’ den “Turbo” lu bir elektrikli bisiklet…”

  1. videodan hiç belli olmuyor elektrikli olduğu

  2. Specialized gerçekten özel bir marka, normal bisikletten görünürde hiç farklı yok, inanilmaz.

 Leave a Reply

(gerekli)

(gerekli)