Jan 292011
 
smart ebike

smart ebike

Smart ebike gerçekten bu köşeye yakışan bir ürün. Bu markanın arkasındaki tasarım ekibinin (SMH) Swatch ile aynı çatı altındaki bir şirket olduğunu unutmamak gerek. Kimi modelleri Türkiye’ de de satılmış olan smart yola çıkarken birçok araba üreticisi tarafından reddedilmiş bir proje. Ama sonunda Mercedes’ in üreticisi olan Daimler ile bu araç konusunda 1994 yılında anlaşma imzalarlar.

2008 yılında duyurulan iki kişilik elektrikli arabanın 2012 de seri üretime gireceği konuşulurken geçtiğimiz sene Paris Auto Show’ da iki model ile tekrar konuşulur oldu firma. Bu ürünlerin ilki bir elektrikli bisiklet ve her açıdan alabilen kişiyi tatmin edebilecek bir ürün görünümünde. 250 Watt hub motora sahip modelin aküleri ise gövde içerisinde bulunan lityum-ion piller, 36 Volt, 9.6 Amper kapasiteye sahip olan piller bisikleti seçtiğiniz destek isteğine bağlı olarak sadece akü ile 30 km, üç kademeli destek ile de 50, 70 ya da 90 kilometre kadar götürebiliyor. Hidrolik disk frenlere sahip olan e-bisikletin motoru da elektriksel olarak frenlemeye destek veriyor. Gidon üzerinde ayrıca akıllı telefonunuzu taktığınızda bisikletten aldığı verileri gps ile birleştirebilen, performansınızı gösteren bir ölçüm cihazına dönüşmesini sağlayan soket gerçekten akıllıca.

smart ebike arkadan görünüşü

smart ebike arkadan görünüşü

Hız limiti olarak 25 km/s belirlenmişse de pedal ile daha hızlı gitmenize engeli yok. Bu arada bisiklet klasik bisikletlerde kullanılan metal zincirleri kullanmıyor, bunun yerine bir çeşit dişli kayış kullanılmış. Akşamları hem görebilmeniz hem de görülebilmeniz için selenin altına yerleştirilmiş sinyal lambanızı ve gidona gizlenmiş olan ön farınızı kullanıyorsunuz. Böyle bir elektrikli bisiklet ile nereye giderseniz gidin parmakla gösterileceksiniz kesinlikle. Bu kadar özelliğin hala 22 kilo olması da ayrı bir güzellik. Fiyat olarak henüz ortada belirlenmiş bir şey yok ama bu kadar güzel bir ürüne sahip olmanın fazladan bir bedeli olacaktır illa ki.

Henüz prototip aşamasında olan ve hala testleri yapılan model tahminen tüm aile ile beraber yani otomobil ve e-scooter ile beraber 2012 yılında piyasada olacak.

Bu modele ait olan bulabildiğimiz diğer fotoğraflar ve tasarım videosu:

smart ebike

smart ebike

smart ailesi

smart ailesi

 

smart ebike hub motor ve disk fren detayı

smart ebike hub motor ve disk fren detayı

 

smart ebike aynakol ve dişli sistemi

smart ebike aynakol ve dişli sistemi

 

smart ebike ön far ve akıllı telefon soketi

smart ebike ön far ve akıllı telefon soketi

  2 Responses to “Smart Ebike”

  1. böyle bir bisiklete nasılsahip olabilirim şu anda iki adet bisiklet alacam tabi fiyatıda uygun olmalı selamlar

    • Bu tip elektrikli bisikletler genelde konsept ürünler olmaları nedeni ile fiyat açısından oldukça yüksek ürünler. Zaten daha seri üretime geçilmediği için tam olarak net bir bilgi yok, ama internette dolaşan kimi bilgilerde 2012 yılında seri üretimin başlayacağı ve fiyatlarının da 3000 € civarında olacağı söyleniyor. Tabii bu fiyat bizim gibi vergi sever ülkelerde kaça atlanır bunu bilemiyoruz.

 Leave a Reply

(gerekli)

(gerekli)