Jan 312011
 
Shimano STEPS

Shimano STEPS

Sonunda bisiklet endüstrisinin ağır toplarından biri elektrikli bisiklet olayına el attı. Evet, Shimano 2010 Eurobike fuarında tanıtımını yaptığı Steps (Shimano Total Electric Power System) serisi ile, eski bisikletinizi elektrikli bir bisiklete çevirebilmenize ya da yeni kuracağınız bisikletinizi elektrikli bisiklet olarak tasarlamanıza olanak tanıyor. Bu serinin 2011 yılının ilk çeyreğinde vitrinlerdeki yerini alması beklenirken, öncelikle tanıtımının yapıldığı Avrupa’ da boy gösterecek gibi görünüyor. Bu haber artık daha kaliteli ürünler göreceğimizin de altını çizer gibi, bu girişimin herhangi bir firmadan değil Shimano’ dan geliyor olması bu nedenle önemli.

Temel olarak Shimano yetkilileri, e-bisikletin bir bisiklet olması gerektiği düşüncesinden yola çıkarak tasarladıklarını söylüyorlar Steps serisini. Birçok yeniliklere sahip olan sistem bir bütün olarak tasarlanmış durumda. Yani birbirleri ile etkileşimli olan parçalardan oluştuğu için en azından şimdilik parça parça satışı yapılacak gibi gözükmüyor. Bu yeniliklerin hala temel klasik bisiklet mekanizmaları içerisinde çözülmüş olması gerçekten ilgimizi çekti ve tam destek veriyoruz Shimano’ ya.

Peki, sistem nelerden oluşuyor?

Hem motor, hem de jeneratör olan ön göbek

Hem motor, hem de jeneratör olan ön göbek

Ön göbek içerisine yerleştirilmiş olan 250 Wattlık fırçasız motor, aynı zamanda bir jeneratör, ön farın elektriği buradansağlanıyor. Ayrıca bu göbek ihtiyaç olduğunda bisikletin fren sistemine destek vererek güvenliğinizi arttırıyor ve bu ek güvenlik sırasında elektrik üretiyor.

Arka göbek ise içerden aktarımlı 8 vitese sahip bir yapıda. Elektronik olarak yapılan aktarım için fren kolundan verdiğiniz komut göbeğe takılı olan ufak bir motor yardımı ile yerine getiriliyor ve vites değişimi sağlanıyor. Her şeyin otomatik olmasını seçtiğinizde ise aynakoldan alınan pedal çevrimi bilgisine göre vites otomatik değiştiriliyor.

Aynakol ve orta mil üzerinde bulunan sensorlar ile hem çevrim gücünüze, hem de çevrim sayınıza bakılıyor, otomatik bir seçim yapmışsanız sistemin bir bütün olduğunu hissediyorsunuz. Tüm bu bilgiler sistemin görsel kısmı olan çok fonksiyonlu kilometre sayacı içerisinde gösteriliyor. Bisikletinizin yanından ayrılacağınız zaman pratik soketinden çıkarıp alıyorsunuz yanınıza kilometre sayacınızı da.

Sol fren kolu

Sol fren kolu

Fren kolları sisteme elektronik olarak kumanda etmenize yarayan tuşları üzerlerinde barındırıyorlar. Kontrol düğmeleri ile pedal desteği, enerji üretimi ya da frenleme desteği seçeneklerini ayarlayabiliyor ve bunları diğer bilgilerin eşliğinde kilometre sayacınızda görebiliyorsunuz.

Sistemin en özel kısımlarından bir diğeri de 2.7 kilogram ağırlığındaki lityum-iyon aküsü. 24 Volt, 4 Amperlik akü aslında arka sinyal ve sistemin kontrol devresini de bünyesinde taşıyan sistemin merkezi. Şarj etmek için yanınıza alacağınız zaman kızaklı sistemi işinizi kolaylaştırıyor ve yaklaşık 3000 kere dolum ömrüne sahip. Yani her gün şarj etseniz bile 8-9 yıl ömrü olan bir akü. Şarj süresi sadece bir saat olan akü seçtiğiniz ayara göre 30 kilometre ile 60 kilometre arasında değişen bir mesafeye gidebilmenizi sağlıyor.

Fiyatı henüz belli olmayan bu sistemin Türkiye’ de elektrikli bisikletlere karşı ilgisi olanların gözünden kaçmayacağını düşünüyoruz.

Aynakol

Aynakol

Aynakolun diğer tipi

Aynakolun diğer tipi

Orta mil

Orta mil

Kilometre Sayacı

Kilometre Sayacı

Arka vites-göbek

Arka vites-göbek

Lityum iyon akü

Lityum iyon akü

Ön far

Ön far

Sağ fren kolu

Sağ fren kolu

Şarj cihazı

Şarj cihazı

 Leave a Reply

(gerekli)

(gerekli)