Feb 022011
 
PiCycle Limited modeli

PiCycle Limited modeli

PiCycle 1995 yılından beri San Francisco da ufak sayılabilecek bir atölyede tasarımlarını ve üretimini gerçekleştiren bir firma. Son yıllarda kazandıkları tasarım ödülleri ile isimleri duyulmaya başlayınca iş biraz büyümüş tabii. Bulundukları şehrin inişli çıkışlı ve bol trafikli yollara sahip olması firmayı tüm bunlara bir çözüm olabilecek bir elektrikli bisiklet fikrine yöneltmiş.

Şimdiye kadar temel tasarım hatları korunarak üç farklı model üretmiş PiCycle.

PiCycle alüminyum kadroları

PiCycle alüminyum kadroları

PiMoto pedalsız olan modelleri, bu model 50 kilometreye varan bir hıza sahip, dolu akü ile gidebildiği mesafe ise 70 kilometre civarında. Picycle Hybrid ve PiCycle Limited Hybrid modelleri ise motor destekli bisikletler ya da elektrikli bisiklet olarak üretilmiş olanlar diyebiliriz. Bütün hepsinin ortak özelliği ve markanın sembolü haline gelmiş olan tek parçadan oluşan alüminyum gövde, ısıl işlem ile şekil verilen 4,5” (yaklaşık 11cm) çapında bir alüminyum boru. Sıradan bir bisikletin kadro boruları ile kıyaslanacak bir boyut değil tabii bu çap. Ama bu kalınlık sayesinde tek profil ile hem gereken sağlamlığı yakalamışlar, hem de 36 Volt, 10 Amperlik aküyü bisikletin içine yerleştirmişler. Bu durum herhangi bir onarım ya da değişim sırasında bir miktar iş çıkarıyor gibigörünse de, tasarımın sadeliğinin korunması açısından akıllıca bir çözüm olmuş. PiCycle’ ın amortisörü de bu profil içerisine yerleştirilmiş olan elastomerli bir sistemden oluşuyor zaten. Kullanım tarzına göre ayarlanabildiği söylenen bu amortisör hakkında firma daha fazla bilgi vermemiş. Bu arada hemen belirtelim kadro ve maşa için firma ömür boyu garanti vermiş durumda.

PiMoto

PiMoto

Modelleri birbirinden ayırmanın en kolay yollarından biri sahip oldukları motorlara bakmak çünkü her model farklı bir düzeneğe sahip. Mesela PiMoto’ da çift göbek motor var ve doğal olarak pedallar kaldırılmış, PiCycle Hybrid tek göbek motor kullanırken, Limited modeli zincir aktarımı yapan bir motor kullanıyor. Yeni olan PiCycle ST ise 24” lik ön tekerleğinde 750 watt gücünde bir göbek motora sahip. Bu tekerlek isteğe bağlı olarak 26” ile değiştirilebiliyor. Modellerin tümü hidrolik olmayan bisiklet tipi kablolu disk frenlerle geliyor, PiMoto dışındaki tüm modeller aralarında ufak tefek farklar olsa da bisikletlerde kullanılan vites sistemine sahipler.

Standart özellikler dışında kullanıcısının kişisel zevkine ve tabii bütçesine bağlı olarak sunulan ek özellikleri var. Mesela 5 Amperlik harici bir akü taktırabilir, arkaya bagaj ya da tekerleklerinize çamurluk ekleyebilirsiniz. Yolda giderken sağa, sola dönüşlerde elle işaret vermek istemezseniz gidondan kontrol edebildiğiniz ledli bir sinyal sistemi de seçenekleriniz arasında. Ama tüm bunların içinde en farklı ve ilginç olanı akıllı telefonunuz ile bir bütün olarak çalışan güvenlik sistemi. Bisikletinizin içine koyulan bir verici sayesinde bisikletinizin sürekli olarak yeri tespit ediliyor, yani bu sistem çalınmasını engellemiyor ama bisikletinizin yerini bulmanız çok fazla zaman almıyor. Gerçi bu vericinin sizin telefonunuza ulaşabilme mesafesi ya da sınırları konusunda net bir şey belirtilmemiş ama bisiklete bu kadar kafa yoran bu aparat içinde detayları atlamamıştır diye umuyoruz.

Fiyat olarak 2500 dolar civarından başlıyor, modeline ve aksesuarlarına göre de artabiliyor.

 

PiCycle Hybrid modeli

PiCycle Hybrid modeli

PiCycle gerçek hayat koşulları altında

PiCycle gerçek hayat koşulları altında

PiMoto ve firmanın kurucusu Marcus Hays

PiMoto ve firmanın kurucusu Marcus Hays

PiCycle Hybrid

PiCycle Hybrid

PiCycle disk fren detayı

PiCycle disk fren detayı

Tamamlanmış bir PiCycle sahibini beklerken

Tamamlanmış bir PiCycle sahibini beklerken

 Leave a Reply

(gerekli)

(gerekli)