Feb 112011
 
Tüm GRACE ailesi

Tüm GRACE ailesi

Grace Berlin’ de üretim yapan yeni sayılabilecek, başarılı bir Alman firması. Kimisi duymuş olabilir 7000 euro civarında satılan modellerinin olduğunu ama bunların dışında alınması biraz daha mümkün olan modeller de üretiyor Grace. Peki, elektrikli bisiklet modellerine Grace nasıl fiyat biçiyor ve fiyatlarının arkasındaki gerçekler nelerdir?

Öncelikle bu bisiklet kadrolarının el yapımı olmaları ile başlayabiliriz söze. Karl-Heinz Nikolai’ in  kendi firması olan Nikolai’ de her biri tek tek elde üretilen kadroların üzerine övünerek vurmuşlar “Made in Germany” ibaresini. Yani aslında özel yapım bir bisiklet kadrosu alıyorsunuz bu fiyata ve aldığınız bu özel bisiklet bir elektrikli bisiklet. Kadrolarda kullanılan alüminyum borular Easton fabrikalarından çıkan ürünlerden, bisikletlerle ilgili olanlar bilir bu şöhreti. En üst seviye bisiklet olan Pro Race’ in sırf aynakol, vites ve fren düzeneği zaten başlı başına 1000 Euro olan bir sistem. Kimi parçalar, mesela, kontrol butonlarını üzerinde barındıran gidon boğazı uçak endüstrisine parça üreten bir firmada cnc işlem ile üretiliyor. Pro serisinin parçalarının çoğu özel imalat zaten, yani alacağınız elektrikli bisiklet endüstriyel

Grace pro race modelinin akü kapağı

Grace pro race modelinin akü kapağı

olarak seri imalattan çıkan bir ürün değil. Hub motor kullanan Grace’ lerin üst modellerinde bu motor kapakları bile cnc işlem görmüş. Yarış motorlarına arka sinyal yapan bir firmadan özel sipariş ile sinyal lambası yaptırılmış mesela. Firma bu fiyatı araba almak ile Lamborghini almak arasındaki fark ile eş tutmuş zaten. Yani aldığınız elektrikli bisiklet (ki firma elektrik motorlu bisiklet diyor) klasman olarak zaten apayrı bir konumda. Ne de olsa aldığınız ürün uçak endüstrisi ve F1 endüstrisinin buluşma noktası. Bu elektrikli bisikletlerin hızları saatte 45 kilometreye ve dolu akü ile gidebildikleri mesafe de 60 kilometreye kadar ulaşabiliyor. 1300 wattlık hub motora sahip olan modeller isteğe bağlı olarak 600 ya da 250 wattlık motorlar iledeğiştirilebiliyor. Grace, Lityum aküleri alüminyum gövde içerisine koymayı tercih edenlerden, 7 santimetre çapındaki alüminyum borulardan oluşturulmuş kadro buna oldukça müsait. Bu sayede göz önünde olmayan hacimi değerlendiren firma, tasarım konusunda temel bisiklet görünümüne sadık kalmış. Grace’ in Pro ve One olmak üzere iki serisi ve toplamda 5 modelleri var, bunlarında kendi içlerinde tercihe bağlı değişiklikler yapabilme özgürlüğünü sunduğunu belirtelim. Olasılık ihtimaline vuracak olursanız nerede ise sonsuz diyebiliriz, zaten firmanın katalogundaki renk skalası başlı başına bir dünya.

Grace Pro City modeli

Grace Pro City modeli

Pro modelleri firmanın en pahalı serisi olup, üç farklı kadro yapısına sahip. Pro Race isminden de anlaşılacağı gibi sürüş pozisyonu yol bisikletlerine yakın bir model ve tamamen hız ve performans düşkünleri için yaratılmış. Test için yapılan denemelerde 70 kilometreler denenmiş bir ara ama sonra güvenlik gerekçesi ile düşürülmüş. Pro City modelinin farkı ise kadrosunun dağ bisikleti kadrosuna yakın olması ve oturuş pozisyonunun daha rahat olması. Bunun dışında tamamen Pro serisi özel bir ürün olduğunu hissediyorsunuz. Pro modellerinin sonuncusu Pro Universal, daha çok kısa mesafeli ulaşım ve gezinti için üretilmiş bir model. Oturuş pozisyonu, gidonun seleden daha yukarıda bir yere yerleştirilmesi ile daha da rahat bir hale gelmiş. Bu modelin eğimli üst kadro borusu aynı zamanda kadınlar için de uygun hale gelmesini sağlamış. Pro serisindeki elektrikli bisikletlerin renkleri ile oynama şansı tanınıyor. Şurası şu renk burası bu renk olsun diyebiliyorsunuz ama unutmayın yazıya başlarken söylemiştik, bu modellerin fiyatları 7000 Euro’ ya kadar çıkabilir aman dikkat diye. Yapılabilen teknik değişikliklere gelince, Vites sistemlerinin hepsi 9 vitesli ama Sram seçenekleri arasında en üst modellere varan tercihi yapabilirsiniz. Amortisörlü maşanızın özel yapım olmasını isteyebilir, ya da Magura olacağı belli olan hidrolik disk fren sisteminizin modelini yine isteğinize göre değiştirebilirsiniz.

Grace One City modeli

Grace One City modeli

Grace’ in diğer serisi olan One ise hala yüksek bir fiyata sahip olsa da, alma ihtimalinizin biraz daha yüksek olduğu bir seri. Fiyatın düşmesinin altında kullanılan malzemeler yatıyor. Özel yapımlar yerine piyasada bulabileceğiniz markaların yine kaliteli olan parçaları takılı bu seride. Daha satışı yeni başlayacak olan seri de Pro serisindeki amortisörlü maşaları yerine sabit maşa kullanılmış ama farkını ödemeniz halinde takmayız denmiyor. Renk seçeneği sunulmamış ve sadece beyaz renkli bir kadroya sahip olabiliyorsunuz. Cnc işlemeli parçalardan da feragat etmeniz gerekiyor tabii. Ama bunların dışında performans olarak Pro serisi modeller ile aslında arasında uçurum yok. Çünkü akü ve motor seçenekleri tamamen aynı veya isteğiniz doğrultusunda üst seviye modeller ile aynı gücüne sahip olma şansınız var. Vites, fren sisteminde seçenek sunulmayan seri aslında en düşük Pro modeli ile eş yine. Kadrolarına bakacak olursanız One serisi sadece iki tip kadroya sahip City ve Universal.

Grace' in yol bilgisayarı ve Lcd paneli

Grace' in yol bilgisayarı ve Lcd paneli

Açıkçası 4000 Euro’ yu verebilecek bir bütçeye sahip olacak kişiler yine de ikinci bir kere daha düşünecek acaba 300 daha verip Pro serisini mi alsam diye, bundan eminiz. Ama hangisini alırsanız alın her açıdan tatmin olacağınız aşikâr olan bir elektrikli bisiklet ya da firmanın tabiri olan elektrik motorlu bisiklete sahip olmak üzeresiniz. Bu kadar güzel şey yazdık ve neredeyse 10 üstünden 10 vermeyi düşündüğümüz anda Grace’ de beğenmediğimiz tek şeyi açıklayalım. Kullanımda gerçekten çok büyük kolaylık yarattığına inandığımız ve tasarlandıktan sonra cnc işlemden geçirilerek üretilen gidon boğazı üzerindeki Lcd ekran. Bu kadar uğraş verildikten sonra yapılan bu son seçimde sanki ufak bir hata var gibi, iki satıra sahip lcd ekran yakışmamış. Yine de firmanın hoşumuza giden ve bizce bir alegorisi olan “Grace ile uçun” cümlesi ile bitiriyoruz. Artık bu uçuş performanstan kaynaklı mı olur yoksa böyle bir ürüne sahip olmanın mutluluğundan mı bilinmez ama evet uçacaksınız.

Ürüne ait diğer fotoğraflar ve firmanın tanıtım videosu:

Bu videoda kasksız olarak gerçekleştirilen sürüşü ve kimi zaman kaydedilmiş olan çılgınlıkları onaylamıyoruz ama böyle bir elektrikli bisiklet insanı çılgına çeviriyor olabilirde.

Grace Pro Race önden görünüşü

Grace Pro Race önden görünüşü

Grace Pro Race yandan görünüşü

Grace Pro Race yandan görünüşü

Grace Pro City' nin kontrol butonları

Grace Pro City' nin kontrol butonları

Grace ön far

Grace ön far

Grace One City kontrol modülü

Grace One City kontrol modülü

Grace One motor detayı

Grace One motor detayı

Grace' in tüm övünç kaynağı "Made in Germany" damgası

Grace' in tüm övünç kaynağı "Made in Germany" damgası

Grace şehir aktivitesi olarak

Grace şehir aktivitesi olarak

Grace şehir çekimleri

Grace şehir çekimleri

Grace Pro tanıtım broşüründen

Grace Pro tanıtım broşüründen

Grace Pro' nun kişiselleştirilmiş hali

Grace Pro' nun kişiselleştirilmiş hali

Grace Pro' nun Turuncu seçimi

Grace Pro' nun Turuncu seçimi

  One Response to “Grace, elektrik motorlu bisiklet”

  1. nereden satın alabiliriz bu nu

 Leave a Reply

(gerekli)

(gerekli)