Feb 192011
 
En iyi elektrikli bisiklet mi? - fotoğraf

En iyi elektrikli bisiklet mi?

En iyi elektrikli bisiklet sizin ihtiyaçlarınızı tam olarak karşılayabilendir ve bunu yaparken cebinizden çıkan paranın miktarı fiyat performans dengesini belirler.

Bu nedenle, hiç boşuna internette en iyi bisiklet hangisidir diye aramayın. Bulabileceğiniz her türlü farklı görüşü okumak ve bilgilenmek iyidir ama öncelikle kendi ihtiyaçlarınızı belirlemelisiniz. Tasarım köşesinde tanıttığımız e-bisikletler genelde hem görsel hem de işlevsel olarak bize göre en iyiler arasındalar. Ama bu işin birde maddi boyutu var doğal olarak. Bu yazı aslen en iyi elektrikli bisiklet hakkında değil en size uygun bisikleti yine en uygun fiyata seçmeniz konusunda yardımcı olacak daha çok. Yani bir nevi satın alma kılavuzu.

Kullanım amacınız:

“Sadece ulaşım için alıyorum ve öyle, çok acelem yok” diyorsanız motor gücü 250 Watt altında olan modellere bakabilirsiniz. Her ne kadar bu elektrikli bisikletlerde pedallar olsa da kullanması pek mümkün değil. Ayrıca, en azından şimdilik, ek bir resmi evrak ihtiyacı da doğmamış oluyor. Pratik bir çözüm diyebiliriz.
“Ulaşım için alıyorum ama varacağım yere çabuk varabileyim” diyenler pek elektrikli bisiklet demeyi dilimiz varmasa bile 250 Watt üstü olan e-bisikletlere yönelebilirler. Bu modellerde bulunan daha güçlü motorlar sayesinde 40 – 50 Kilometreleri görmeniz mümkün. Bu modellerin artık trafik kanunları çerçevesinde ruhsat zorunluluğu olduğunu aklınızdan çıkarmamanız gerekmektedir öncelikle. Yani hızlı olabilmenin getirdiği, nur topu kıvamında resmi sorumluluklarınız var artık.

elektrikli bisiklet - motosiklet (Enertia) - fotoğraf

elektrikli bisiklet - motosiklet (Enertia)

Bu iki tip genelde 60 – 70 kilogramın altında olmayan ve pedalları genelde çıkarılacağı düşünüldüğü için garip yerlere yerleştirilmiş motosiklet ya da mobilet tipinde olan elektrikli bisikletlerdir.

“Elbet bir yere gideceğiz ama giderken yolda biraz da spor yapalım” tercihinde bulunanlar ise artık bisiklet kadrolu elektrikli bisikletler arasından seçim yapmaya hak kazanmış durumdalar. Bu durumda ağırlık sizin için önemli demektir çünkü artık onun sizi taşımadığı anlarda siz onu taşıyacaksınız. Merak etmeyin piyasadaki bisiklet kadrolu elektrikli bisikletlerden birisi size illaki uygundur çünkü epey model var bu tiplerde de. 20- 30 Kilogram arasında değişen ağırlıkları ve bisiklet kadroları ile spor yapmaya da uygunlar. Açıkça biz bu tip modellere elektrikli bisiklet demeyi tercih ediyoruz. Avrupa ve Amerika’ da satılan modellerin büyük bir çoğunluğu da bu tip elektrikli bisikletler. Genelde 3 – 4 Kilogramlık lityum akü kullanan bu modelleri şarj edeceğiniz zaman kolaylıkla çıkardığınız aküyü eve götürüp şarj ediyorsunuz. Aküsünü çıkardığınızda zaten artık normal bir bisikletiniz olmuş oluyor. İsterseniz sadece pedalla geziniyorsunuz.

Günlük mesafeniz:

Günlük olarak işe ya da okula gitmek ise amacınız öncelikle mesafeyi düşünmeniz gerekir. Alacağınız elektrikli bisikletin dolu akü ile gidebildiği mesafenin ihtiyacınız olanın üstünde olmasına özen gösterin. Yolda kalmanızı kimse istemez, burada asıl amacımız akülerinizin bir süre sonra verimi düşecek olsa bile bu ihtimali ortadan kaldırmaktır. Bu mesafe içerisindeki yokuş veya deniz kenarında rüzgârlı bir alan var ise bunları birebir saymak pek akıllıca değildir. Hareket

Elektrikli bisiklet (Ohm) - fotoğraf

Elektrikli bisiklet (Ohm)

eden bir araç üzerinde oluşan karşı kuvvetlerin en önemlilerinden birinin rüzgâr direnci olduğunu unutmayın. Sonuç olarak her gün kat edeceğiniz bu mesafe içerisinde elektrikli bisikletinize yük bindirecek bu koşulları göz önünde bulundurarak toplam mesafenizi 1.5 kat fazlası olarak hesaplamanızda fayda var. Eğer bu hesap sonrasında günlük olarak 10 – 20 Kilometre gibi bir yol yapacağınızı düşünüyorsanız yine bisiklet kadrolu elektrik bisikletleri arasından tercih yapabilirsiniz. Vardığınız yerde park sorunu da yaşamazsınız bu ufak araçla. Yok eğer 50 kilometre civarında bir mesafe ise var ise karşınızda o zaman daha uzun mesafelerde rahat edebilmeniz açısından diğer modeller arasından tercihinizi yapabilirsiniz.
Bu kriterler sonucunda şekillenmeye başlayan seçiminizde artık ayrıntılara geçiyoruz.

 

Yük taşınması elektrikli bisikletlerde sorunlara yol açabilen bir durum olduğundan önermiyoruz. Zaten çoğu bisikletin taşıma kapasitesi 80 – 100 Kilogram civarında, yani 70 kiloluk bir kişi elektrikli bisiklete bindiğinde sırtında bir de çanta var ise bu sınıra ulaşmış oluyor. Motosiklet tipine sahip olan elektrikli bisikletler iki kişilik seleler ile geliyorlar ve ne yazık ki ülke koşullarına göre testleri yapılmıyor. İki kişilik olarak satılan bu elektrikli bisikletlerin testlerinin Çin’ de tahminen sizin cüssenizin yarısı olan iki kişi ile yapıldığını lütfen unutmayın. Fazladan binecek olan ek yük, frenlerde ve amortisör sistemlerinde sorunlar yaratacak, daha kötüsü motor ve akünün ömründen çalacaktır. Malı geçtik, önemli olan insan hayatı. Sonuç olarak alacağınız araç bir bisiklet olarak tasarlanmış hafif elektrikli araçlar sınıfındadır.
Piyasada satılan elektrikli bisikletlerinin çok büyük bir kısmında standart halde gelen kurşun asitli aküler aslında en pahalı tiptir. Bunların ömürleri bir lityum akünün yarısından bile azdır, 10 kilogram civarında ağırlıkları da belli yaşın üzerindeki insanlar için sorun teşkil edebilir şarj işlmi için taşınması gerektiğinde. Ayrıca çevreye karşı duyarlı olmanızı beklediğimizden bu tip akülerin doğal dengeye olan zararlarını tekrar tekrar yazmayacağız.

Almak üzere olduğunuz elektrikli bisikletin garantisi kaç yıllık? Nerede servisleri var? Servis ücretleri makul mü? Motor gücü, akü kapasitesi ne kadar? Gibi soruların gerçek cevaplarını bulmaya çalışın. Daha birkaç ay önce gümrükte binlerce elektrikli bisikletin sahte evraklar ile yakalandığını tekrar hatırlatalım.
İstanbul’ da olanlar Sirkeci ve Unkapanı’ da kimi modeller deneme şansına bir miktar sahipler. Kararınızı verip alma aşamasına geldiyseniz artık satıcı ile el sıkışıp pazarlık aşamasına geçebilirsiniz.

  7 Responses to “En iyi elektrikli bisiklet…”

 1. bana bir tane lazım yaa benim normal bisiklet çalın dı da yazın kulanıcağım bana bir tane ayırın

 2. bisan ergo bis 2013 model 350w olanları yokuş çıkabilirmi hızlımı kaç km gider…………………

 3. Merhabalar,

  Ben elektirkli bisiklet almak istiyorum. Ancak ne almalıyım, nereden alacağım bilemiyorum. Lütfen yardım edermisiniz?

  • Sevgili Okurumuz,

   Öncelikle bu konular ile yazmış olduğumuz makaleleri okumanızı tavsiye ederiz. Ayrıca kullanıcı yorumları da önemli ipuçları taşımaktadır. Nasıl bir elektrikli bisiklete ihtiyacınız olduğunu şekillendirince model ve marka üzerinden öncelikle bulunduğunuz il/ilçedeki servis durumunu kontrol etmenizi öneririz. Çünkü en iyi elektrikli bisiklet bile arıza yapabilir ve başka bir ile göndermek istemeyeceksinizdir elektrikli bisikletinizi.
   Saygılarımızla

 4. Merhabalar,

  Ne zormuş bir bisiklet almak. Halbuki biz bayanlar için alışveriş hep kolaydır. Yuki 21 runner var aklımda , arora nın yine bir benzer modeli ve keşke bulabilsem cansın motorun e-bike modeli var. Benim için hızı çok önemli değil daha çok motorsiklete benzememesi. Önerileriniz için teşekkürler. Dikkate alacağım .

  • Sevgili Duygu,

   Elektrikli bisiklet seçimi sadece bayanlara zor değil. İşin içine, renk ve model genel ana hatları dışında, yani estetik kısım dışında, teknik parametreler girince elbette daha derin bir inceleme yapmak gerekiyor. Bu nedenle seçim yapma şansı gerçekten zor.
   Ayrıca, mesela kıyafet alırken istediğimiz kadar giyip çıkarabiliyoruz ama söz konusu olan çok daha pahalı bir harcama kalemi olan elektrikli bisiklet olubnca, bu şansı kullanamıyoruz. Burada da doğal olarak insanların çekinceleri başlıyor ve süreç uzuyor.
   Ama yine de sitemiz üzerinden kimi makaleleri okuyarak seçiminizi kolaylaştırabilirsiniz.

   Saygılarımızla

 5. Iyi gunler !

  Yardımcı olacağınızı umuyorum.
  Tern Link marka katlanır bısıklettim mevcut. Buna elektrik motor kiti taktırmak istiyorum.
  Aynı saseye sahip geotech markasında uygulamasını gördüm fakat kit için ıstenen son pazarlık payı ile ne denli doğru 2000tl dendi.

  Bu konuda yardımcı olabilecek bilgileri paylasabilir misiniz?

  Irtibat kurabilecegim uygulamayı yapabileceğimiz bir yer arıyorum.

  Şimdiden teşekkürler.

 Leave a Reply

(gerekli)

(gerekli)