May 252011
 
Gocycle ile şehirde bir gece

Elektrikli bisiketlerin İngiliz Centilmeni, Gocycle

Gocycle gerçekten beğenimizi toplayan bir elektrikli bisiklet oldu. İngiltere’ li Karbon Kinetics Limited tarafından genelde şehir içi ulaşımında kullanacak sürücüler göz önüne alınarak tasarlanmış ve üretimi yapılmış olan bir elektrikli bisiklet olduğunu söyleyelim öncelikle. 2002 yılında kurulan firmanın arkasında yine bir otomobil üreticisinin tasarım ekibinden ayrılmış bir tasarımcı var. Yıllarca McLaren otomobillerinin tasarımında çalışan mühendis Richard Thorpe elektrikli bisikletler de dahil olmak üzere elektrikli araçlar tasarlamak için kurmuş KKL’ yi. Firmanın Gocycle markası ile çıkardığı ilk model olan G1 2011 başında tükenmiş durumda ve yeni modelleri olacak olan G2 için sene sonuna kadar beklemeniz gerekecek. Yeni derken tamamen yeni bir elektrikli bisiklet beklemesin kimse, çünkü tasarımda çok bir değişiklik olmayacak gibi ama donanım olarak kimi yenilikler olabileceğini belirtiyor firma yetkilileri.

richard thorpe ve gocycle

Gocycle elektrikli bisikletlerinin tasarımcısı Richard Thorpe

 

2008 yılında Taipei deki uluslararası bisiklet fuarında ve daha sonra Amsterdam’ da gerçekleşen FietsVAK’ da 2009 yılının en yenilikçi modeli olarak seçilmiş olan bir elektrikli bisiklet. Ayrıca 2009 Eurobike fuarında en iyi elektrikli bisiklet seçilmiş ve bunlar dışında birçok tasarım ödülüne de kolaylıkla kazanmış olan bir marka Gocycle.

Tasarımda genel olarak göze çarpan en büyük değişiklik katlama sistemi ve gövde yapısı. Genel olarak bisikletlerde kullanılan ve iki üçgenden oluşan yapı yerine magnezyum alaşımlı alüminyuma injeksiyon döküm tekniği kullanılarak şekil verilmiş. Kaynak kullanılmadan üretildiği için stabilitesi artmış elektrikli bisikletin ve aynı üretim tekniğini jantlar içinde kullanmışlar. 20 inch olarak seçilen tekerlek boyu şehir içi kullanım için yeterli olmakla beraber katlandığında da oldukça az yer kaplamasını sağlamış. Elektrikli bisikletin pedal aktarım sistemi dişli kayış sistem kullanılarak tasarlanmış. Akünüz ise döküm olarak hazırlanan gövdenin içerisine bir kızak sistemi ile yerleşiyor. Katlanma sistemi biraz aklınızı karıştırabilir. Çok karışık değil aslında ama genel olarak bildiğiniz katlanır elektrikli bisikletlerden ve bisikletlerden ayrılıyor bu noktada. Parçaların pratik bir biçimde sökülebilir olmasına dayanıyor mantık ve geleneksel çözümlerden biraz daha fazla zaman alıyor. Tekerlekleri yerinden kolayca çıkarabilmeniz için pratik bir kilit sistemi tasarlamışlar. Bu işlem oldukça kolay çünkü tekerleri gövdeye bağlayan mekanizmalar tek taraflı olarak tasarlanmış. Sonrasında ise gövdeyi ikiye katlamanız ve gidon ile seleyi yerinden çıkarmanız kalıyor geriye. Katlama işleminden sonra bir çantaya ihtiyacınız olmasına eksi puan verdik diyebiliriz. Bunun dışında sele yüksekliği ve gidon sele arası açıklığını ayarlamak için Vgonomics adını verdikleri bir kendi tasarımları olan bir mekanizma kullanmışlar. Yani elektrikli bisikletiniz bu özelliği sayesinde herkes için uygun hale getirilebiliyor. Bu mekanizma gerçekten başarılı bir yenilik.

Gocycle elektrikli bisikletin arka amortisörü

Gocycle elektrikli bisikletlerinin ödüllü amortisörü Lockshock

Gerçekten şık bir elektrikli bisiklet olan Gocycle’ ın teknik detaylarına geçersek. Genelde ön maşada kullanılan amortisör yerine arka tekerlek için 25 mmlik piston boyuna sahip bir model yerleştirmeyi tercih etmişler. Bir şehir aracı olduğunu düşünürseniz yeterli olduğunu söyleyebiliriz. Elektrikli bisiklete hareket kabiliyetini sağlayan motorda özel olarak tasarlanmış ve oldukça ufak bir boyutta. Ön tekerlekte bulunan 250 Wattlık bu motorun kontrol butonları fren kollarına eklenmiş. Arka göbek içerisinde ise; 3 vitesli bir sisteme sahip Gocycle. Bu tür göbekler bakım ve temizlik konusunda en kolay olanlar ve ayrıca vites sistemi sayesinde aküyü çıkardığınızda bile rahatça dolaşabilmeniz sağlanmış şehirde. Elektrikli bisikletin enerjisi ise 19.2 Volt, 9Ah NiMH tip aküler ile sağlanıyor. 3,5 saat içerisinde elektrikli bisikletiniz şarj olmuş oluyor ve tek bir şarj ile aldığınız desteğe bağlı olarak 16 kilometreden başlayıp 32 kilometreye varan bir menzil içerisinde ulaşımınızı sağlayabiliyorsunuz. Hız limiti konusunda firma Avrupa ve Amerika için ayrı değerler belirlemiş. Yani nerede olursanız olun ehliyet almanız gerekmiyor bu elektrikli bisiklet için. Ülkemiz hariç tabii. Avrupa için üretilen modellerim 24 km/s olan hızı Amerika için üretilen modellerde 29 km/saate çıkartılmış. Disk fren kullanan Gocycle bu konuda genel elektrikli bisiklet trendini yakalamış.

Gocycle ve kızaklı akü sistemi

Gocycle elektrikli bisikletlerinin kızaklı akü sistemi

Taşıma kapasitesi 100 kilogram olarak belirlenmiş olan elektrikli bisikletin kendi ağırlığı ise 16.2 kilogram. Bu ağırlık ile Gocycle en hafif elektrikli bisiklet sınıfına giriyor kolaylıkla.

Gocycle genel olarak beyaz olarak üretilse de sınırlı sayıda siyah renkli modele de sahip. Fiyat olarak ise firma Avrupa içerisinde kargo dâhil yaklaşık 4000 Tl olan bir sabit fiyat belirlemiş. Her türlü ayrıntısı ayrı olarak tasarlanan bu elektrikli bisiklet için KKL fiyat konusunda da astronomik olmaktan ziyade hayata karışmayı arzulayan bir fiyat politikasını belirlemiş.

Gocycle elektrikli bisikletin diğer görünümleri ve videosu:

Gocycle ve farklı bir zincir tasarımı

Gocycle ve Cleandrive ismindeki aktarım sistemleri

Gocycle fren kolundaki kontrol butonu

Gocycle elektrikli bisikletinin fren kolu ve tümleşik kontrol butonu

Gocycle elektrikli bisiklet

Gocycle elektrikli bisiklet

  One Response to “Elektrikli bisikletlerin İngiliz centilmeni, Gocycle.”

  1. Beğendim almayı düşünüyorum. Nereden bilgi alabilirim.

 Leave a Reply

(gerekli)

(gerekli)