Apr 082011
 
elektrikli bisiklet kullanıcıları için kask detayı

Kask, elektrikli bisiklet kullanıcıları için önemli bir güvenlik unsurudur

Güvenlik ile ilgili yazımızda kask kullanımının hayatınızı kurtarabileceğini söylemiş ve her elektrikli bisiklet kullanıcısının kask kullanmasının gerekliliğinden bahsetmiştik. Peki, kask alırken nelere dikkat edilmeli, nelere göre seçim yapılmalı ve kask hayatınızı nasıl korur?

Elektrikli bisikletler için kask seçimi

Güvenlik ve koruma amacı ile üretilen birçok çeşit kask bulabilirsiniz piyasada, ama bunlar arasında elektrikli bisiklet kullanıcıları için uygun olan kasklar motorlu araçlar için üretilenlerdir. Seçim yaparken öncelikle doğal olarak girdiğiniz dükkândaki modellere ve üzerlerindeki fiyat etiketlerine bakacaksınız. Bu doğal bir refleks ama daha önemlisi almayı düşündüğünüz kaskın içerisindeki etiketlere ve belgelere bakmak olacaktır. Çünkü bu etiketlerde hangi standartlara uygun olduğu belirtilmektedir. Burada da karşınıza birçok standart tipi çıkabilir şaşırmayın. Neredeyse her ülkenin ulusal standartları ve bunun yanında da özel kurumlar tarafından yapılan güvenlik testleri bulunmaktadır. Genel olarak Avrupa’ da kullanılan ECE, Amerikan SNELL ya da DOT ve İngiliz ACU ya da SHARP standartları geçerlidir. Elektrikli bisiklet sürücülerine önerdiğimiz motorlu araç kaskları arasında doğal olarak tamamen kapalı olan tipler en güvenilir olanları. Bu güvenilirlik her açıdan gelebilecek darbeyi ve düşüş sonrası asfalt üzerinde sürtünmeden gelebilecek etkileri de engellemesi açısından önemlidir. Elektrikli bisiklet sürücüsünün 25

Yarım kask

Yarım kasklar elektrikli bisiklet için uygun mu?

kilometre/saat olan maksimum hızın üzerine çıkmayacağını varsayarsak, diğer tip motosiklet kaskları da kullanıma uygun olabilir. Bu konudaki örneklerden ilki olan açık kasklar piyasada kısa mesafeli günlük kullanımlar için en çok kullanılan tiptir. Çene kısmı açık olarak üretilen bu kaskların koruma oranı da tamamen kapalı olan modellere biraz daha azdır. Sadece kafatasınızı koruyan kasklar ise en az güvenilir olanlardır.

Bisiklet kaskı elektrikli bisiklet kullanıcıları için uygun mudur?

Unutmayın ki bisiklet kaskları spor yaparken kafanızın hava almasını sağlamak amacı ile havalandırma deliklerine sahiptir. Bu neden ile motosiklet tipindeki elektrikli bisiklet kullanıcıları için pek uygun olduklarını söyleyemeyiz. Çünkü kış aylarında elektrikli bisikletiniz ile 25 kilometre hız yaparken kafanız sürekli rüzgâra maruz kalacak ve hastalıklara davetiye çıkartacaktır. Test koşulları düşünüldüğünde de ancak ucu ucuna diyebileceğimiz bir korumaya sahip olacağınızı aklınızdan çıkarmayın. Çünkü bisiklet kasklarının standartlara uygunluk testleri daha düşük seviyeler için yapılmaktadır. Yani kısaca daha hafif ve biraz daha ucuz olan bu kasklar doğal olarak sizi daha az koruyacaktır. Ama hiçbir koruma kullanılmamasına göre yinede kabul edilebilir bir durumdur.

Kask testleri

Kimi elektrikli bisiklet kullanıcıları bu testlerin büyük bir kısmının düşey eksende yapıldığını ve yetersiz olabileceğini düşünebilir. Testler sırasında uygulanan bu kuralın açıklaması, bir kaza anında oluşan darbenin gücünü belirleyen asıl etkenin düşüş yüksekliğiniz olmasıdır. Yani hızınız, düştüğünüz an yatay eksende ne kadar hareket edeceğinizi belirler (daha doğrusu yerde ne kadar sürükleneceğinize). Ve genelde ölümlü kazalar sürtünme nedeni ile değil, darbe nedeni ile olmaktadır. Bu sebeple yapılan testler sırasında genelde darbe etkileri üzerine araştırma yapılır. Bu darbe testleri

elektrikli bisiklet ve bisiklet kaskı

Elektrikli bisikletler ve bisiklet kaskı

sırasında uygulanan düşüş yüksekliği elektrikli bisikletinizden daha yukarı bir seviyeye çıkmayacağınız düşünülerekhesaplana bir orandır ve genelde 2 metre civarındadır. Ama şunu da gözden kaçırmamakta fayda vardır ki, trafik içerisinde elektrikli bisiklet kullanan sürücüler diğer araçların olası çarpma ve darbelerine maruz kalabilmekteler. Bu nedenle trafik içerisinde yol alan elektrikli bisiklet sürücülerinin ihtiyacının tam olarak karşılanabilmesi ancak motosiklet kaskı ile mümkün olabilmektedir. Çünkü düşüş testleri sırasında motosiklet kaskları 3 metre ve üzeri yüksekliklerde ve yaklaşık 30 kilometre hız için test edilirken, bisiklet kaskları hem yükseklik hem de hız olarak daha düşük seviyeler için test edilir. Ayrıca bu limitler Avrupa standartlarında, Amerikan standartlarına göre biraz daha düşük seviyelerde tutularak test edilmektedir.

Aykırı görüşler

İnternette yapacağınız bir araştırma sonucunda kaskın aslında sürücülerin hayatını tehlikeye atabileceğine dair de görüşler de bulmanız olasıdır. Mesela yapılan bir araştırmada kasklı bir bisiklet sürücüsü gören araçların kasksız bir sürücüye oranla daha yakın geçiş yaptıkları ölçülmüş. Bu durum doğal olarak elektrikli bisiklet sürücülerini de ilgilendirir. Ama bu araştırmanın gözden kaçırdığı bir nokta var, o da kazanın olması ihtimali ve sonrası. Bunun dışında kimi kişisel yorumlarda da kask ile elektrikli bisiklet sürmenin rahatsızlık yarattığını okuyabilirsiniz. Evet, aerodinamik olarak testlerden geçirilmemiş kalitesiz ürünlerin yüksek hızlarda titreşimler oluşturarak sürücüyü rahatsız edebileceği bir gerçektir ama elektrikli bisiklet gibi bir aracın yapacağı hızlarda bu durumun fark edilmesi kesinlikle mümkün değildir. Ayrıca aldığınız kaskı kafanıza göre iyi ayarlamanız gerekir, çünkü iyi ayarlanmamış bir kask ile elektrikli bisikletinizi sürerken yoldan gelen titreşimleri kafanızda daha büyük bir orada hissetmenize yol açacaktır.

kask imajı

Elektrikli bisikletler ve kask kullanımı

Genel olarak iki tekerli araçlarda ve elektrikli bisikletlerde kazanın ölümcül olmasının temel gerekçesi kafaya alınandarbelerdir. Bu neden ile böyle bir durumda kalmanız halinde kasklı olmak ile olmamak arasında çok büyük fark olacaktır. Nitekim iyi ayarlanmış uygun bir kaskın kafanıza gelecek darbelerin %85 ini, beyin hasarlarının ise %88 ini engellediği yine başka bir araştırmanın sonucudur.

Ne yazık ki, elektrikli bisiklet sektörü tanıtım ve duyurularında daha çok yasal açıklar ve boşluklar üzerinde duruyorsa da bilinçli bir sürücünün kask kullanımı ve diğer trafik kurallarına dair uygulamalara özen göstermesini beklemekteyiz. Artık elektrikli bisiklet firmalarının da kullanıcıları bu konuda teşvik etmelerini beklemekteyiz.

Bir test merkezinde şahit olabileceğiniz olağan görüntüler:

  2 Responses to “Elektrikli bisikletlerde kask seçimi ve kullanımı”

 1. peki ben bunları nereden elde edebilirim? yetkili servisinin adı MURAT MOTOR.
  sizce kask ve diğer aksesuarları burada bulabilirmiyim ( Branda , Yağmurluk )

  arkadaşlar bide bişey sorcam benim e bike 45 basıyor
  devir saatide yaklaşık 60 a geliyor. ama benim devir saati ibrede 25 diyor. ama 25 i baya geçiyo patlayacak diye korkar oldum 😀 napabiliriz? yetkili servisinde ibre de var mıdır ?

  bu arada

  elektrikli motorsikletimin marka ve modeli ” ST MAX ZWD 406L “

 2. elektrik bisiklet motorda ön tarafta hız göstergesi volt elektrik akımını gösterir km ile ilgisi yoktur
  malesef

 Leave a Reply

(gerekli)

(gerekli)