Jun 222011
 
güneş enerjisi ile elektrikli bisiklet şarjı

Elektrikli bisikletler için güneş enerjisi istasyonu

Elektrikli araçlar her geçen gün hayatımıza daha fazla dâhil olurken bu yeni konsepte bağlı olan yeniliklerde yerlerini buluyor yavaş yavaş. Şehirlerde etrafımızı saran trafik içerisinde sayısal oranı giderek artan elektrikli araba ve elektrikli bisikletlerin sonrasında yakıt istasyonlarının da doğal olarak bu değişime ayak uydurması kaçınılmaz bir gerçek. Yani elektrikli araçlar için atılan adımlar elektrikli bisikletlerin de geleceğini belirleyecek gibi. Bu konuda en yenilikçi fikir ise okullar, hastaneler, üniversiteler, metro istasyonları ve bu gibi toplu alanların yakınına yerleştirilmesi planlanan ve güneş enerjisi ile çalışan elektrikli bisiklet dolum istasyonları. Bu adımın çevresel etkileri akaryakıt kullanan araçlara göre çok daha az olan elektrikli otomobil ve elektrikli bisikletlerin evrimini hızlandıracağı kanısındayız. Ne de olsa birçoğumuzun bildiği gibi elektrikli bisikletlerin en sıkıntılı yanlarından biri akülerinin beklentinizden erken tükenerek sizi yolda bırakması ihtimali, ama bulunduğunuz şehirde bu istasyonlardan kurulması halinde bu korkuda zamanla yok olacak gibi görünüyor. Çünkü siz derste iken, alışverişinizi yaparken ya da çayınızı, kahvenizi yudumlarken elektrikli bisikletinizin aküleri doluyor olacak bu özel park alanında. İlk üretilen elektrikli otomobiller sonrasında kimi akaryakıt istasyonları bu duruma uygun donanımı ekleyerek uyumlu hale getirilmişlerdi ama hangi elektrikli bisiklet sürücüsü sırf elektrikli bisikletini şarj etmek için ana yola sapmak ister ki?

Sanyo elektrikli bisiklet dolum tesisi

Sanyo elektrikli bisikletler için güneş enerjisi dolum istasyonu

Peki, bu durum hayatımızı ve elektrikli bisikletler ile olan beraberliğimizi ne kadar değiştirecek. Öncelikle şunu belirtmekte fayda var ki bu istasyonlar henüz ilk adımlarını atmış durumda ve kimse kısa vadeli bir fayda beklemesin. Ama uzun vadede elektrikli bisikletlerde yapılacak kimi teknolojik değişiklik ile çok işinize yarayacak diyebiliriz. Bu tür yeniliklerin başarılı olabilmeleri için öncelikle akü teknolojisinin yenilenmesi şart. Günümüz elektrikli bisikletlerinin çok büyük bir oranının kurşun asitli akü kullanması nedeni ile genellikle çok uzun şarj sürelerine sahipler. Bu nedenle daha kısa sürede şarj olabilen elektrikli bisiklet akülerinin standart hale gelmesi bu enerji istasyonlarının kullanımı pratik hale getirilmeli.

Kimi Japon firmaları daha çok Tokyo içerisinde olmak üzere güneş enerjisi ile çalışan istasyonlar yerleştirerek bir ilke imza attılar bile. Kyocera ve Sanyo bu konuda Japonya’ da ilk adımları atan firmalar arasında Panasonic’ de yakında aralarına katılacak gibi görünüyor. Kyocera nın üretimine başladığı istasyon her biri 79,8 Volt ve 7,84 Amper çıkış gücüne ulaşabilen 3 adet güneş panelinden oluşuyor. İstasyonun doğru yerleştirilmesi ile yani güneye bakması koşuluyla 1.14kW/saat enerji üretilebiliyor. Aynı anda altı adet elektrikli bisiklet için bağlantı noktasına sahip olan sistem oldukça başarılı diyebiliriz. Ama hemen eksisini ekleyelim, firma bu ürünün satış fiyatını yaklaşık 20000 US$ olarak belirlemiş. Güneş panellerinin watt başına ortalama fiyatlarının 2-3 US$ olduğu düşünülürse, rakamın neden bu kadar yüksek olduğunu anlamak biraz güç. Bir başka Japon firması olan Sanyo ise daha büyük çaplı bir proje ile aramızda. Kendi firmalarının üretimi olan eneloop elektrikli bisikletlerin 100 tanesini aynı anda şarj edebilen bu istasyondan şu an Tokyo içerisine iki adet kurulmuş durumda. Sistem fazla gücü gece aydınlatmasında kullanılan Led aydınlatmaya saklıyor ve tamamen kendi içerisinde bir döngü ile çalışabiliyor. İhtiyaç halinde kullanılmak üzere normal prizlere de sahip olan bu sistemin yağmurlu ve bulutlu günlerde bile elektrik ürettiğini belirtiyor firma yetkilileri. 7,56 kW güce ulaşabilen sistem toplam olarak 46 m2 yer kaplamakta. Yatay olarak tavana monte edilmiş olan güneş panelleri aynı zamanda size ve elektrikli bisikletinize bir gölgelik vazifesi görüyor. Bu iki firma dışında Amerikan firması olan GE de geçtiğimiz haftalarda bir güneş enerjisi istasyonunun tanıtımını gerçekleştirdi. Elektrikli otomobiller için tanıtımı yapılan bu sistem tahminen elektrikli bisikletler içinde kullanılabilir hale getirilir ama şu an böyle bir açıklaması yok firmanın. Ayrıca Bosch’ da uzun bir zamandır elektrikli bisikletler ve güneş enerjisi ile çalışan dolum istasyonları üzerinde çalışan bir başka firma.

sanyo güneş enerjisi ve elektrikli bisiklet

Sanyo' nun kendi elektrikli bisikletleri için ürettiği istasyon

Sonuç olarak şöyle bir istatistikî bilgi ile bitirebiliriz. Günlük ulaşım ihtiyacımız için, yani ev, iş, okul arasındakikullanım için kullandığımız araçlar ile toplamda ortalama olarak 40-50 kilometre yol yapıyoruz ve elektrikli bisikletler bu mesafeleri kimi zaman sınırlarına yakın da olsa kat edebilen ürünler. Bu sınırları aşmanın ise tek yolu yakıt istasyonları. Kimileri hemen elektrikli bisikletinin şarj cihazını yanında taşıdığını seslendirmeye başladı bile, duyar gibiyiz. Evet, yanınızda sürekli bir şarj cihazı taşıyabilirsiniz ama ihtiyacınız olduğunuzda bir priz bulunabilecek mi bakalım bulunduğunuz yerde. Hem çevre etkisi olmayan, hem de belli noktalarda bulabileceğinize emin olduğunuz bu tür güneş enerjisi istasyonları, elektrikli bisikletinizin enerji sorununa karşı en pratik çözüm. Belki şimdilik çok ekonomik görünmeyebilir ama bir ürünün ucuzlaması kullanılırlığı ve tüketilirliği ile doğru orantılı olduğundan uzun vadede bu uygulamanın en verimli çözüm olacağı kanısındayız. Elektrikli bisikletler her ne kadar daha ilk ürünler ile karşımızda ise de gelecekte en çok kullanılan araçlar arasında olacaklar ve pratik hayatın karşımıza çıkardığı bu gibi sorunların çözümü önemli bir adım.

  One Response to “Elektrikli bisikletler için güneş enerjisi dolum istasyonu”

 1. Dear,
  I hope you understand English or French or Dutch…, I’m sorry but I don’t speak Turkish.
  I’m intending to buy an electrili bisiklet in Turkey. Could you give me some advice where I can find a Sanyo dealer around Mersin?

  Thanks a lot in advance.

  Selamlar,
  Christiane Cuyvers
  Belgika

 Leave a Reply

(gerekli)

(gerekli)