Jan 292011
 
1897 yılında patenti alınmış bir model

1897 yılında patenti alınmış bir model

Aslen bir elektrik motorunun bisikletin hareketli aksamına monte edilmesi ile meydana gelen bir nevi motosiklettir. Elektrikli bisikletler (e-bisiklet) şehir içinde ve kısa mesafelerde ulaşım sorununa çevreye duyarlı bir alternatif oluşturmuş olan bisikletlerdir. Üretimlerinde elektrik motoru kullanıldığından bir atık üretmezler tabii elektrik üretimi sırasında üretilen bir atık olabilir, bu durum şimdilik konu dışı. Tekerlek göbeğinde ya da orta mil aksamında bulunan motor, aküdeki enerjiyi kullanarak bu hafif araçlara hareket kabiliyeti verir.  Gidon üzerinde bulunan kontrol paneli ya da butonlar ile idare edilirler. İlk patentler yaklaşık yüzyıl öncesine ait olsa da 1998 yılı milat kabul edilebilir. 1998 yılında hızlanan kitlesel üretim sürecinden bu yana her geçen gün satış oranları artmaktadır. Ulaşım için temiz, ucuz ve pratik olması Çin, Hindistan gibi üretici ülkelerde kullanımının çok yaygın olmasını sağlamıştır. Sadece Çin’ de Türkiye nüfusunun iki katı kadar Elektrikli bisiklet kullanıcısı vardır. Avrupa’ da da satış oranlarında artış gözlenmektedir, şehir içi ulaşımının neredeyse yarısını bisiklet ile sağlayan Hollanda’ lılar doğal olarak ilk sıradadır. Son birkaç yıl içinde ülkemizdeki kullanıcı sayısının artmasına rağmen yaş ortalamasının giderek düşmüş olması düşündürücüdür.

Çin' den bir görüntü

Çin' den bir görüntü

İlk üretilen modeller ile günümüz e-bisikletleri arasında temel fikir açısından pek bir fark olmasa da, ilerleyen teknoloji sayesinde ufalan aküler, motorlar ve diğer elektriksel donanım tasarım konusunda kolaylık sağlamıştır.  Kimi modellerin neredeyse sıradan bir bisiklet ağırlığında olmaları (14 kg civarında modeller yaygınlaşmaktadır) çok geniş bir kullanıcı kitlesi sahip olabilmesine olanak tanımaktadır. İsmi hala bisiklet kelimesi barındırsa da kimi zaman bir motosiklet tasarımından ayırmakta güçlük çekeceğiniz modeller görmeniz mümkündür.

Petrol fiyatlarının sürekli artması ve meydana çıkan atık gazların çevreye olan etkileri nedeni ile akaryakıt kullanan motorların yerini almaya başlamışlardır. Dünya genelinde, karbondioksit salınımının düşürülmesi için alınan kararlar doğrultusunda teşvik edilmektedirler (umarız bu teşvikler ülkemize de uğrar). Ülkemizde kullanımının yaygınlığı yasalardaki boşluklara ve hiçbir belge-lisans gerektirmemesine dayansa da, ekonomik ve ekolojik açıdan gelecek vaat eden ulaşım araçlarıdır.

 Leave a Reply

(gerekli)

(gerekli)