Apr 212011
 
elektrikli bisiklet performansı ve hesap fomülleri

elektrikli bisiklet için hesap formülleri

Sizlerden gelen soruların çoğu elektrikli bisikletlerin performansları üzerine oldu. Önceleri bizde bildiğimiz iki formül üzerinden ki en temel tasarım sırasında kullanılan ana formüllerdir, hesaplar yaptık. Sonra bir hesap makinesi yapalım da herkes kullansın derken hazırını bulunca tercümesini yapmak daha kolay oldu bizim açımızdan. Bu hesaplamalar sırasında iki ana formül kullanılır. Bunların ilki tekerlekli bir araçlarda oluşan yuvarlanma direnci, ikincisi ise her türlü hareketli araç tasarımında aracın yenmesi gereken, hızın karesi ile doğru orantılı olan ve aerodinamik form katsayısının diğer bir temel etken olduğu hava direnci. Elektrikli bisikletlerde genel olarak motosikletler kadar iyi tasarlanmış aerodinamik bir yapı olmaması bu kuvveti üst seviyelere taşıyabiliyor. Kimi zaman neredeyse elektrikli bisikletin yenmesi gereken en büyük kuvvet olabiliyor hatta. Bu hesap makinesini kullanarak en azından alacağınız elektrikli bisikletin farklı koşullarda üç aşağı beş yukarı nasıl bir performans sergileyeceğini anlayabilirsiniz. Formüllerdeki kimi katsayıları size elektrikli bisikletinizin türü ve tipine göre hazır olarak vereceğiz. Bu değerler ortalama değerlerdir ama yakın sonuçlar elde etmenize yarayacaklardır.

Burada elektrikli bisiklet motor gücü için hesap makinesi var!

elektrikli bisiklet motor gücü hesabı için site

Elektrikli bisikletinizin kimi hesaplarını online yapabileceğiniz bir site

Total weight (Toplam ağırlık, bu değer elektrikli bisiklet ve sürücünün ağırlığının toplamıdır)

Ground speed (Hız)

Grade (Eğim)

Frontal Area (elektrikli bisikletinizin rüzgâra maruz kalan ön alanı)

Drag coefficient (Sürtünme katsayısı)

Altitude (Deniz seviyesinden olan yüksekliğiniz)

Wind speed (elektrikli bisikletinize karşı yönden gelen rüzgâr hızı)

Motor efficiency (Motor verimliliği)

Motor configuration efficiency (Elektrikli bisiklet motorunuzun uygulama verimliliği)

Total efficiency (Toplam verimlilik)

Rider power (Sürücünün pedala uyguladığı güç)

Total power (Toplam güç, ilk satırda watt, ikinci satırda beygir gücü olarak)

Kullanmanızı önerdiğimiz ortalama değerlere gelince:

Sürtünme katsayısı direk olarak ön alan ile alakalı olup elektrikli bisikletiniz bisiklet kadrolu bir tip ise bu değeri 0.7 alabilirsiniz. Eğer motosiklet tipinde bir elektrikli bisiklet düşünüyorsanız 0.6 değerini kullanın. Ama kimi durumlarda kötü aerodinamik tasarıma sahip bir elektrikli bisikletin bir bisikletten bile daha yüksek bir katsayıya ulaşabileceğini unutmayın.

Bir başka değer ise motor verimliliği. Bu değeri elektrikli bisikletinizin motoru için %85 kabul edebilirsiniz. Uygulamada kaybedilen miktar için ise %90 olarak ikinci değeri girin. Toplam verimlilik otomatik olarak hesaplanacaktır.

Elektrikli bisikletinin genel hesaplamalarını elde yapmak isteyenler için ise aşağıdaki linklerde bulunan formülleri önerebiliriz. Bu formülleri kullanarak kilometre başına harcanan, farklı hızlarda kaybedilen enerjiyi hesaplamak, ya da tahminen elektrikli bisikletiniz ile ne kadar mesafe gidebileceğinizi bulabilmeniz de mümkündür.

yuvarlanma direnci fomülü
sürükleme katsayısı

 Leave a Reply

(gerekli)

(gerekli)