Mar 302011
 
M55 beast elektrikli bisiklet

m55 Beast

M55, tasarım sırasında yaklaşık 30 kişilik bir mühendis ve tasarımcıdan oluşan bir ekip ile ürettiğini söylüyor Beast (Canavar) modelini. Kimi zaman dışarıdan destekte alınmış, mesela motor ile ilgili sorunlarını üretici firmanın mühendisleri ile beraber çözmüşler.  Doğal olarak bu kadar bol fikrin çarpıştığı bir ortamdan çıkan elektrikli bisiklette hoş olmuş. Kimimiz tasarımı gereğinden fazla yırtıcı bulmuş olsa da genel olarak iyi bir puan aldı. Ama hemen söyleyelim bu elektrikli bisikletin banka hesabınızı boşaltabilecek bir fiyatının olduğunu. Yaklaşık 50000 TL olan fiyatı şu ana kadar bizim de gördüğümüz en uçuk fiyat.

Tasarım ve genel çizgiler

Tasarım konusuna dönecek olursak, bu elektrikli bisiklet downhill tipi bisikletler ile bir arazi motoru arasında çizgilere sahip. Hareket kabiliyetini veren motoru dakikada 2400 devir yapan, 1300 Wattlık mid drive tipi bir motor, yani bisikletin denge merkezine yakın bir noktada bulunan bir DC motor olduğunu söylememiz gerekir. Bu konuda üretim yapan en iyi firmalardan biri olan Rohloff tercih edilmiş durumda. Motor yerleşiminin ağırlık merkezinde olması, elektrikli bisikletiniz ile manevra yapacağınız zaman denge ve kontrolünüzün kayıba uğramaması demektir. Ayrıca bu

M55 beast elektrikli bisiklet

M55 Beast prototipi

motorlar hub motorlara göre daha yüksek verimlidirler ve %90 verim, maksimum 104 Nm torka sahip Rohloff motor sayesinde 70 – 75 km/s hıza ulaşabiliyorsunuz. Tabii böyle bir hızla araziye girmeyi profesyonel değilse kimse istemez o ayrı mesele. Yüksek tork sayesinde dağlık taşlık bölgelerde performansınızda pek bir kayıp hissetmeyebilirsiniz. Zaten firma bu modeli tamamen arazi sürüşü için tasarladığını söylüyor ve donanımın gerisi tamamen bu işi için profesyonelleşmiş üreticilerin parçaları ile tamamlanmış. Mesela böyle yüksek hızlarda ve bozuk arazide frenleme mekanizması ayrıca önem kazanıyor. M55, Beast için F1 teknolojisinden yararlanmayı seçmiş olan bir başka elektrikli bisiklet firması yani. Brembo firmasının disk frenlerini kullanıyor. Aküleri ise Tenergy’ nin 44 Volt, 20 Amperlik lityum aküleri, firma elektrikli bisikleti için bulabileceği en kaliteli akülerden seçmiş diyebiliriz. Bu marka aslen elektrikli otomobiller için akü üreten bir firma ve konusunda en iyilerden biri. Bu sayede elektrikli bisikletiniz ile sadece motor desteği ile 44 kilometre, pedal desteği ile ise 100-120 kilometre seyahat edebilme olanağına kavuşuyorsunuz. Kontrol butonları ile yaptığınız seçime bağlı olarak elektrikli bisikletinizle isterseniz tamamen motor ile ya da isterseniz pedalınıza uyguladığınız güce destek olacak şekilde yol alıyorsunuz. Yani aynı zamanda pedelec de diyebiliriz bu ürüne. Aydınlatma sistemlerinde tamamen led teknolojisi kullanılmış. Özel olarak tasarlanan parçalar dışındaki parçalarda piyasadaki en kaliteli markalar arasından seçilerek Fox, Syncros, Rohloff, Dt swiss gibi firmalardan üst seviye parçalar temin edilmiş. Cnc işlemlerden geçirilerek hazırlanan kontrol paneli ve butonları gece kullanırken bile hiç zorluk çıkarmayacak şekilde tasarlanmış çünkü her butonun kendi arka aydınlatması mevcut. Ayrıca dört mevsim kullanıma uygun şekilde tasarlanmış olan bir elektrikli bisiklet Beast, yağmur kar yağdığında bile içiniz rahat olabilir. 7075 tipi alüminyum profilden imal edilen Beast’ in kadro üçgeni içerisinde bulunan akü, kontrol devresi ve

Beast elektrikli bisiklet kontrolleri

M55 Beast kontrol paneli

kabloların dış etkenlerden korunabilmesi için yine cnc işlemlerle elde edilen alüminyum parçalar üretilmiş. Ayrıca kapak görevi gören özel yapım karbon parçalar elektrikli bisiklete ayrı bir hava katmış durumda. El ile montajı ve renklendirmesi yapılarak tamamlanan bu elektrikli bisikletin her bir noktası ayrı ayrı kontrollerden geçmiş oluyor dolayısıyla daha yapım aşamasında iken. Ön maşanın 200 mm arka süspansiyonun ise 170 mm piston boyu var. Bu arada arka süspansiyon elektrikli bisikletlerin büyük bir kısmında sadece yay mekanizmasından oluşur ama M55 Beast havalı süspansiyon kullanmayı tercih etmiş. Yani dere tepe giderken bu girinti çıkıntıları hissetmeyeceksiniz bile. Zaten böyle bir elektrikli bisikletten de iyinin üzerinde bir performans beklemeniz doğal.  Toplam ağırlığı 33 kilo olan bu elektrikli bisiklet göründüğünden hafif duruyor.

Halen prototipler üzerinde testleri gerçekleşen Beast modeli 2011 yılının ilk yarısında satışa çıkacak gibi. Geçtiğimiz aylarda yapılan birkaç fuarda M55, firma olarak elindeki prototip modeller ile boy göstermeye başlamıştı ve artık siparişleri almaya başladığını da duyurdu internet sitesinden. Böyle bir elektrikli bisiklet bizim bütçemizi biraz aşıyor doğrusu, zaten firmanın katılacağı en yakın etkinliğin Monaco’ da açılışını Monaco Prensinin yapacağı Top Marques Fuarı olduğunu söylersek sanırız müşteri profili gözünüzde canlanır.

Bu canavar elektrikli bisikletin diğer fotoğrafları ve videosu:

Led ön far

M55 Beast' in Led ön farları

M55 Beast önden görünümü

M55 ön görünümü

M55 beast arka far

Led teknolojisine sahip arka farlar

M55 Beast yan

M55 Beast yan görünüşü

 Tagged with:

  3 Responses to “Elektrikli bisikletler arasında bir canavar “M55 Beast””

  1. BANA BİR TANE YILBAŞI HEDİYESİ OLARAK 2000TL YAPARMISINIZ

    • Keşke elimizde böyle bir imkan olsa :). Biz bu yazıyı yazarken acaba binmek kısmet olur mu diyorduk 🙂 ve henüz açıkçası hiçbirimiz böyle bir elektrikli bisiklete binmedi.

  2. daha hızlısı ve daha ucuzu var.

    http://www.stealthelectricbikesusa.com/bomber-electric-bike.html

    bir de erockit diye bir marka var.

 Leave a Reply

(gerekli)

(gerekli)