Feb 202011
 
İdeal elektrikli bisiklet sürücüsü

İdeal elektrikli bisiklet sürücüsü

“Elektrikli bisikletler güvenli midir?”

Diye soran birçok kişi oldu ve bizde bu soruları artık toplu bir biçimde yanıtlayalım dedik. Trafikli bir alanda elektrikli bisiklet sürmek kurallara uymanız, dikkatli olmanız ve önlemlerinizi almış olduğunuz sürece güvenlidir diyebiliriz. Ne yazık ki piyasada bulunan markaların bu konuda pek de duyarlı oldukları söyleyemeyeceğiz. Broşürlerinde, ya da tanıtımlarında pek kasklı resim yok ve daha çok hız ön plana çıkarılmış durumda. Yasal boşluklar da bu konuda ne yazık ki olumsuz etki yaratıyor.

Kask:

Elektrikli bisiklet kazalarında insanların ölümcül yaralanmalara açık olan en önemli yeri olan kafasını koruyabilmek adına üretilirler. İki tekerlekli araçlarda ve doğal olarak bu sınıfa giren elektrikli bisiklet kazalarında ölüm ile sonuçlanan kazalarda kafadan yaralanma oranı tüm kazaların %75’i dir. Kask kafanıza gelen direk darbeyi dışındaki sert yüzey ile engellerken, içerisindeki polistiren madde kafanıza gelen darbenin gücünü büyük bir oranda emerek zayıflamasını sağlar. Ve birçok durumda ölümle sonuçlanabilecek kazalardan sağ kurtulmanızı sağlayabilir. Özellikle elektrikli bisikletler için üretilen bir kask modeli yoktur ve kullanım alanınıza göre motosiklet ya da bisiklet kaskı kullanabilirsiniz.

Güvenlik yeleği

Güvenlik yeleği

Kıyafet:

Üzerinde reflektör bulunan bir ceket ya da yelek giyerseniz görünürlük oranınız oldukça artacaktır. Bu tip ürünlerin özel olarak bisiklet ya da motosiklet için üretilmiş olanları elektrikli bisiklet kullanımına da uygun olacaktır. Kışın elektrikli bisikletini kullanmak isteyenlere rüzgar geçirmeyen bir ceket şarttır. Bisiklet ürünü satan dükkânlarda olanlar genel olarak işinizi görecektir, ama bizden söylemesi fiyat araştırması yapın. Çünkü kimi zaman motosiklet için olan kıyafetlerde yapılan indirimlerle çok uyguna ürünler bulmak mümkün olabiliyor. Baktınız fiyatlar beklediğinizin üresinde, o zaman emniyet yeleği alabilirsiniz 10 – 15 Tl’ ye. Alacağınız eldivenler ise kıyafetinizi hem görsel olarak tamamlayacak, hem de her türlü hava koşulunda gidonu tutmanızı kolaylaştıran ve genelde silikon olan bir yüzey sayesinde güvenliğinizi sağlayacaktır. Ayrıca unutmayın 20 – 25 Kilometre hızla yol alırken hissedilen derece 5 – 6 derece daha az hissedilir ve kış ayları için bu büyük bir farktır.

Elektrikli bisiklet sinyalleri - fotoğraf

Elektrikli bisiklet sinyalleri

Sinyal lambaları:

Genelde elektrikli bisiklet sürücüleri tarafından zifiri karanlıkta bile kullanılmayan ve bu neden ile binbir çeşit kazaya davetiye çıkaran en önemli parça. Bir araştırma sonucunda bisiklet-motosiklet ile araç çarpışmalarının %70 kadarının arkadan çarpmalar olması zaten bu durumu açıklıyor. Arka sinyalleriniz sizi gece 100 – 150 metreden görünür kılacağından, arkanızdan gelen aracın kontrollü geçiş yapma şansını arttırmış oluyorsunuz. Birçok kişi akü tasarrufu yaptığını sanırken bunun bedelini hayatı ile ödemiş durumdadır. Ayrıca şunu belirtelim ki, sinyallerdeki bu enerji tüketimi akünüzü bitirmez çünkü çoğu elektrikli bisiklette led teknolojisine dayanan sinyal ya da farlar var. Diyelim ki, sizin elektrikli bisikletiniz klasik tip lamba kullanıyor, bu durumda tasarrufun mu, hayatınızın mı daha değerli olduğunu tartacak durumda olduğunuzu düşünüyoruz. Trafik kanununda, bisiklet bile kullansanız gece sürüşlerinde gerekli önlemi almanız ve sinyal kullanmanızın gerekliliği belirtilmektedir yani yasal kuraldır. Tamam, belki ruhsat ehliyet istenmeyebilir; ama böyle bir sürüş sırasında yakalanacağınız trafik polisine tasarruf ettiğiniz akü parasını fazlası ile ödersiniz tahminen.

Korna:

Yanınızdaki ya da önünüzdeki aracı ses ile ikaz edebilmeniz açısından faydalıdır. Kimi elektrikli bisiklet modellerinde korna yoktur, özellikle de bisiklet kadrolu olanlarda. Piyasada genelde set halinde satılan ürünler mevcut ve bunları kolaylıkla elektrikli bisikletinize monte edebilirsiniz. Eğer elektrikli bisikletiniz için böyle bir ürün bulamadıysanız bir süre bir kordon ile boynunuza asacağınız bir düdük ile idare edebilirsinizi kimi durumlarda bu daha bile etkilidir.

Bafra' dan bir haber fotoğrafı

Bafra' dan bir haber fotoğrafı

Trafik kurallarına özen göstermek:

Kazaların yine büyük bir kısmı trafik kurallarına uyulmaması ile genelde doğrudan alakalıdır. Elektrikli bisikletlerin trafik kanununda tam olarak tanımı olmasa bile, en azından bisikletler için olan bölümleri kendinize kılavuz edinebilir ve genel kurallara uyabilirsiniz. Unutmayın trafikte bir araç kullanırken telefonla konuşmak ya da kulaklık ile bir şeyler dinlemek elektrikli bisikletler içinde yasaktır. Trafik içinde yol alırken etrafınızdaki sesler sizin için önemli bir yardımcı unsurdur ve her halükarda konsantrasyonunuzu bozacak bu tip davranışlardan kaçınmalısınız.

Yol:

Bir yere gideceğiniz zaman eğer trafiğe çıkmanız gerekiyorsa, nispeten geniş veya trafik yoğunluğu daha az olan yerleri tercih edin. Trafik kurallarında belirtildiği gibi yolun sağ şeridinde yol alırken, bu esnada kaldırım ile aranızda yarım metre kadar bir mesafe bırakmaya özen gösterin. Karşınıza çıkabilecek herhangi bir engel ya da çukur nedeni ile manevra yapma alanınızı arttırabilirsiniz böylelikle. Kış aylarında yol kenarlarına biriken suyun donma ihtimalini de unutmayın, böyle bir durumda neredeyse hiç kontrolünüz kalmayabilir. Ayrıca yol kenarında park halinde olan araçlarla da aranızda kapının her an açılabileceğini düşünerek mesafe bırakın. Bu tür kazaların, özellikle elektrikli bisikletlerin hızları düşünüldüğünde, hayati bir tehlike yaratma ihtimali yüksektir.

Uzun lafın kısası trafik içerisindeki tehlikeler siz hayatınıza önem vermeye başladığınız zaman azalırlar. Keyifli ve sağlıklı sürüşler dileriz.

Bu videolarda gördüğünüz kazaların olmaması sizlerin elinizde:

Kahreden kaza kamerada | video.mynet.com

 Leave a Reply

(gerekli)

(gerekli)