Dec 172011
 
Blacktrail elektrikli bisiklet

Dünya' nın en hızlı elektrikli bisikleti Blacktrail.

Blacktrail, tasarım köşesinin yine akıllarda yer edecek modellerinden olmaya aday. Almanya’ da bisiklet ve elektrikli bisiklet üretimi yapan PG Bikes, Blacktrail modelini sınırlı sayıda yapacağı üretime başlamış durumda. Toplam üretim planı 667 adet. İlk olarak 2010 yılındaki Eurobike Fuarına katılan firma aldığı olumlu tepkiler sonucu 2011 yılında üretime geçti ve söylendiğine göre şimdiye kadar yaklaşık 200 adet satış yaptıklarını belirtiyorlar. Şu an piyasada satışı bulunan en hızlı elektrikli bisiklet unvanına sahip olan Blacktrail’ i gelin biraz daha yakından tanıyalım.

Blacktrail elektrikli bisiklet detayı

Blacktrail' in karbon fiber gidon ve kadrosu

Tasarım olarak gerçekten müthiş bir elektrikli bisiklet. Baştan sona tüm parçalar, firmanın tasarım konusunda beraber çalıştığı tasarımcı Christian Zanzotti tarafından elden geçmiş. Tasarım aşamasında sürekli olarak, Zanzotti’ nin de çalıştığı, F1 araçlarına ve Porsche Carrera GTs lere parça tasarımı yapan, UBC firmasının deneyimlerden faydalanılmış ve bu elektrikli bisiklete son şekli verilmiş. Diğer firmalar genelde belli başlı parçalar olan maşa, amortisör, gidon ve jantları hazır olarak alırken, PG bikes bu elektrikli bisiklet için tüm parçaları yeniden tasarlamış.

blacktrail için üretilen karbon fiber jant

Tamamen karbon fiberden imal edilen jantlar

Karbon malzeme ile birleştirilen titanyum ve deri parçalar ise ürünün karakteristik havasını tamamlamış.  Genelde alüminyum ve metal alaşımlar ile üretimi zor olan yuvarlak hatlarınüretiminde kullanılan karbon fiber bu üründe gerçekten farklı bir role soyunmuş. Tasarımda retro bir hava var, yani 1930’ lu yılların esintisi hemen hissediliyor ve bu çizgiler 2000’ ler ile buluşuyor Blacktrail’ de. Böyle bir ileri teknoloji ürünü elektrikli bisiklet üzerindeki deri kaplı akü seti, deri elcikler ve bisiklet severlerin yakından bildiği meşhur Brooks sele ile konsepti çok güzel tamamlamış PG Bikes. Ayrıca bu elektrikli bisiklet için tasarlanan ve üretimi gerçekleştirilen karbon fiber jant seti bildiğimiz kadarı ile bir ilk. Orta göbek mili haricinde 100% karbon fiberden imal edilen jant seti elektrikli bisiklete hem sağlamlık hemde estetik bir hava katıyor.

Blacktrail tasarımı yandan görüntüsü

Blacktrail, elektrikli bisiklet severlerin gönlünü fethetmeye aday.

Blacktrail’ in kontrol ünitesi karbon fiber gövdenin ön kısmında bulunan ufak üçgene yerleştirilmiş. Gövdenin üzerine yerleştirilmiş bulunan oled ekran ile anlık hız, akünüzün doluluk oranı, motorun verdiği güç ve yaptığınız yol uzunluğu hakkında bilgi edinebiliyorsunuz. Elcik üzerinden kontrol edilen hız ve Magura’ nın imal ettiği Disk fren kolunu üzerinde bulunduran gidonun yeni bir tasarım olan, yatay amortisöre sahip olduğu belirtilmiş. Ne kadar verimli ya da nasıl bir çalışma mantığı olduğuna dair ayrıntılı pek bir bilgi yok. Ön ve arka farlar gidon üzerindeki butonlar ile kontrol edilirken, arka tekeri tutan maşada yer alan fren lambaları frenleme yapıldığında otomatik olarak devreye giriyor.

Blacktrail

Blacktrail, diğer elektrikli bisikletler arasında tam bir performans canavarı

Performans olarak gerçekten dikkat çeken bir elektrikli bisiklet Blacktrail. Evet, gerçekten de şimdiye kadar bizim de görmüş olduğumuz en hızlı elektrikli bisiklet, son süratte giderken 100 kilometre yappabiliyor. Ama firma hemen eklemiş yanına, bu hızda ancak 60 Kilometre yapabilirsiniz diye. Yoksa aslen 200 kilometreye varan seyir mesafesi için kullanıcı modları arasındaki Cruise seçeneğini seçmeniz gerekiyor ve bu seçenekte elektrikli bisikletiniz ile 30-50 kilometre hız yapabiliyorsunuz. Gerçi bu düşük (?) hız bile bizim ülkemizdeki birçok kullanıcının hayalini süslüyor. Gelelim bu inanılmaz performans özelliklerinin arkasında yatan gerçeğe, elektrikli bisikletin çok ince hesaplarla birbirine eklenen teknik donanımı bu performansın açıklaması. 1200 Watt gücündeki motoru 150 Nm torka sahip, bu değer neredeyse normal elektrikli bisikletlerdekinin on katı kadar olduğunu söyleyebiliriz. Daha önceki yazılarımızda bahsetmiştik bu tür motor kullanımının elektrikli bisikletlerde daha verimli olduğunu, inceleyecek olursanız yeni nesil olarak tanıtılmaya başlanan elektrikli motosikletlerde bu mantık ile inşa ediliyor.

blacktrail akü seti

Blacktrail' in deri kaplı lityum akü seti

48 Volt, 17 Ah’ lik lityum akü setiniz boşaldığında ilk 30 dakikada %80’ ini doldurabiliyor, ya da toplam 2,5 saatte akülerinizi tamamen doldurarak ile yolunuza devam ediyorsunuz. Ayrıca bu yeni tip lityum akü yaklaşık 5000 kere dolum ömrüne sahip. Zaten bu parayı gözden çıkaran birine her yıl bir akü seti satalım bir de dense ayıp olurdu. Üzeri deri kaplı olan modülü, kliplerini açarak istediğiniz an yanınıza alabiliyorsunuz ve bir nevi güvenlik sağlamış oluyorsunuz. Yine de tahminen Blacktrail’ i geride bırakırken gözünüzün arkada kalmasını engelleyecek bir güvenlik sistemi henüz icat edilmemiştir. Yani böyle bir araç bir bakıma dertsiz başa dert :)

Blacktrail' in ön farları

Blacktrail için tasarlanan yüksek aydınlatma gücüne sahip led ön far

Toplam ağırlığı yaklaşık 20 kilogram olan Blacktrail, fiyat konusunda yine diğer tasarım köşesi ürünleri arasındaki en yüksek fiyata sahip elektrikli bisiklet. Kısaca yükte hafif, pahada ağır olan bu cengâver elektrikli bisikletin fiyatı 59.500 Euro. Biz bile bu fiyata gider şunu alırım ya da bunu alırım gibi bir konuşma geçirdik aramızda. Gerçekten inanılmaz bir elektrikli bisiklet ve inanılmaz bir fiyat. Bu nedenle tek eksi puanını hemen verelim Blacktrail’ e, elektrikli bisikletler geleceğin aracı olmalı ama doğal olarak makul ve ulaşılabilir fiyatlar ile.

Ve Blacktrail’ e ait video ve diğer fotoğraflarımız:

Blacktrail' in reklam çekimlerinden bir kare

Blacktrail için çekilen bir başka reklam fotoğrafı.

Blacktrail katalog çekimi

PG Bikes, Blacktrail fotoğraf çekimleri

  3 Responses to “Blacktrail, dünyanın en hızlı elektrikli bisikleti.”

  1. hove much dolar

  2. You share interesting things here. I think that your website can go viral easily, but you must give it initial
    boost and i know how to do it, just search in google
    for – wcnu traffic increase

 Leave a Reply

(gerekli)

(gerekli)