Jan 212011
 

Çoğumuzun çocukluğunda bir miktar yeri olan bir firma Bianchi ve işte kendi sitelerindeki kurumsal geçmişleri :

bianchi logosu

Efsane Bianchi 1992 yılından itibaren Türkiye’de faaliyette.

İtalyan F.I.V.E. Bianchi S.p.a. şirketiyle Türk Key Grubu, Türkiye’de Bianchi markasıyla bisiklet üretimi yapmak üzere eşit hisseli ortaklıkla, BIANKEY A.Ş.’yi kurarlar.

1994 yılında, Türk ortağın değişmesiyle firma ismi Bianchi Bisiklet Sanayi ve Ticaret A.Ş. olarak yenilenir.

1997 yılında, Bianchi Bisiklet Sanayi ve Ticaret A.Ş. , % 100 Türk sermayeli bir şirket olarak “Bianchi”nin Türkiye sınırları içerisindeki üretim lisansını alır ve efsane bir markanın pazar gücünü, kaynaklarını ve bilgi ağını, ulusal bir markanın gücüyle birleştirir. Bir yandan ürün yelpazesini zenginleştirmeye devam ederken, bir yandan da uluslararası arenada rekabet edebilmek için pazar faaliyetlerini sürdürür.

Türkiye’nin en modern ve entegre bisiklet üretim tesislerinden birine sahip olan Bianchi Bisiklet, 16.500 metrekaresi kapalı alan olmak üzere, toplam 37.000 metrekare alan üzerindeki tesislerde, farklı kullanımlar için nitelikli bisikletler üretmeye devam eder.

Yönetim birimi, montaj/boya ve kadro/maşa üretim işletmeleriyle merkezi Manisa’da bulunan Bianchi Bisiklet’in, İzmir, İstanbul ve Ankara’da da satış bölge müdürlükleri vardır. Türkiye genelinde, yaklaşık 750 yetkili bayisi ve 450’yi geçen yetkili servisleriyle hizmetlerine devam eder.

Sadece ürettiği bisikletlerin nihai tüketiciye ulaşmasını temin etmekle kalmayıp, satış sonrası hizmet organizasyonuyla da son kullanıcıların bisiklete binmelerinden keyif almalarını sağlar. Yaygın servis ağı ve rutin servis hizmetleri dışında, Bianchi kullanıcılarına ücretsiz ilk bakım/ayar hizmeti de verir.

Bianchi Bisiklet, “Kalite Yönetimi”nin insana saygıyla, çalışanların yaratıcı potansiyelinin harekete geçirilmesi için gerekli motivasyonla gerçekleşeceğine inanır. Çalışanların, hem yöneticilerle hem de kendi aralarında sağlıklı iletişim kurabilmeleri ve kollektif düşüncenin sinerjisinden yararlanabilmeyi teşvik eder.

1999 yılında, tasarımı, geliştirmeyi, üretimin tamamını, satış-pazarlama faaliyetlerini ve satış sonrası hizmetlerin sunumunu da kapsayan SGS Yarsley Uluslararası Sertifikasyon Hizmetleri şirketinin denetimi sonucu, ISO-9001 Kalite Sistem Belgesi’ni almaya hak kazanır.
2001 yılında da, Türk Standartları Enstitüsü TS-EN-ISO-9001 Kalite Sertifikası’yla Bianchi Bisiklet her zaman daha iyiye gittiğini gösterir. İleri üretim teknolojisi, geliştirilmiş ürün kalitesi, modern yönetim ve pazarlama anlayışıyla, uluslararası bir marka olmanın gerekliliklerini sağlayarak, ulusal ve global pazarlarda konumunu güçlendirir.

Bugün, 27 saniyede bir mountainbike üretilirken, 35 saniyede citybike yapılabilir durumdadır. Üretilen tüm bisikletler, profesyonel veya amatör kullanıcılardan gelen veriler ile tekrar değerlendirilir. Hız, güç, emniyet, ağırlık, kullanım şartları ve diğer tüm kriterleri kapsayan çalışmalarla bisiklet tasarımları yeniden şekillendirilir. Tesislerde üretilen tüm bisiklet modelleri, değişik çap, şekil ve formlardaki özel metal borulardan ve kalitesi onaylanmış tedarikçilerden temin edilen parçalardan yaratılır.

Bianchi Bisikletler’in tasarım ve görünümleri, Bianchi’nin kişiliğini yansıtır. Kullanılan renk yelpazesi, global trendler takip edilerek ünlü boya fabrikalarından seçilir. Otomotiv sektöründe de kullanıldığı gibi, çağdaş teknolojide kullanılan iyonize boya tercih edilir. Çevre ve insan sağlığı hep ön planda tutulduğundan, bisiklet üzerindeki tüm etiketler, su bazlı boyalarla üretilir.

Bianchi Bisiklet, bisiklete binmenin alışkanlık haline getirilecek kadar hayati bir öneme sahip olduğuna inanır; bu nedenle de “kaliteli üretim” prensibini benimser.

Uygulanacak her yeni fikrin üretim sürecinde, her kademeden personel, ürün kalitesini istenilen seviyede tutma ve geliştirme konusunda doğrudan görev alır. Başlangıç seviyesinden, profesyonel bisikletlere kadar üretilen her tür bisiklet, belirlenmiş gereksinimleri karşılamak ve maksimum performansı sağlamak zorunluluğu taşır.
Tüm test ve muayeneler, uluslararası standartlar doğrultusunda gerçekleştirilir. Bisikletlerin dayanma güçleri özel test cihazlarında sürüş şartları simüle edilerek denenir. Üretilen bütün bisikletler, hassas ayarları yapıldıktan, kaynak düzgünlüğü, boya yüzey pürüzsüzlüğü ve tüm fonksiyonların doğru çalışması incelenip onaylandıktan sonra satışa sunulur. Barkod tabanlı izlenebilirlik sistemi, üretimin başlangıç aşamasından itibaren, tek tek her bisikletin tanımlanmasını ve istenilen her türlü bilgiye, her şekilde ulaşılmasını sağlar.

Bianchi Bisiklet Sanayi ve Ticaret A.Ş, 1885’te Edoardo Bianchi’nin ilk bisikletlerini üretirken düşündüğü gibi “güvenlik” kriterini en önemli prensip olarak kabul eder ve lider konumunu sürdürmek için kaliteli ve zengin model çeşidiyle fonksiyonel üretim yapar. Tüketici haklarının korunması, bisiklet kullanım bilincinin ve bilgisinin yaygınlaştırılması için her türlü faaliyetini sürdürür.

Bianchi’ nin kendi websitesine ait link burada.

Bianchi’ nin piyasada olan modelleri ile ilgili yazılarımızı aşağıdaki linklere tıklayarak okuyabilirsiniz:

Bianchi Eco Folding
Bianchi Eco Life
Bianchi E-Green